To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Świąteczne wycieczki Rajdu na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na kolejne wycieczki organizowane w ramach tegorocznego Rajdu na Raty, które zaplanowano na 15 i 18 czerwca 2017 r. 

W czwartek 15 czerwca 2017 r. odbędzie się rajdowa wycieczka nr 19. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.53 do Młyńska (kierunek Görlitz) gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Paweł Idzik z Lubomierza.

Trasa długości 16 km prowadzi przez Wzniesienia Radoniowskie do Doliny Kwisy. Od przystanku kolejowego w Młyńsku idziemy drogą rowerową do Chmielenia, gdzie oglądamy barokowo-klasycystyczny kościół p.w. św. Mikołaja. Następnie szlakiem niebieskim przez Lubomierski Las udajemy się do Lubomierza. W mieście zwiedzamy: zespół klasztorny Benedyktynek należący do najcenniejszych zabytków barokowych na Śląsku z monumentalnym kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa, w dawnym klasztorze (obecnie internat) oglądamy interesującą Wystawę Habitu; w środkowej części rynku Ratusz z XVI-XVIII w.; Dom Płócienników z XVI w. (wewnątrz Muzeum Kargula i Pawlaka gromadzące pamiątki związane z filmem „Sami Swoi”). Z Lubomierza idziemy szlakiem żółtym do wsi Oleszna Podgórska, tu skręcamy na drogę polną, którą dochodzimy do stacji kolejowej w Gryfowie Śląskim, skąd o godz. 16.39 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 20 odbędzie się w niedzielę 18 czerwca. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 7.28 do Jagniątkowa.

Trasa długości 14 km przebiega w zachodniej części Karkonoszy po polskiej i czeskiej stronie. Wysiadamy z autobusu na przystanku Dom Hauptmanna i rozpoczynamy długie i strome podejście (5 km dł., 800 m różnicy poziomów) Koralową Ścieżką na Czarną Przełęcz. Tu przekraczamy granicę państwową i szlakiem niebieskim schodzimy do schroniska Martinova Bouda. Po odpoczynku w schronisku szlakiem zielonym docieramy do tarasu widokowego, z którego podziwiamy 45 metrowy wodospad Łaby, następnie obok schroniska Labská Bouda podchodzimy do źródeł rzeki Łaby. W 1968 roku źródło zostało obudowane a na murku obok umieszczono herby miast, przez które Łaba przepływa. Po kilkuset metrach na skrzyżowaniu o nazwie Česká budka przekraczamy granicę czesko-polską i szlakiem czerwonym mijając malownicze grupy skalne Twarożnik i Trzy Świnki idziemy na Szrenicę. Z położonej poniżej szczytu górnej stacji kolei linowej zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby (bilet 25zł). Około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).
Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.