To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świat młodych fotografów

Świat młodych fotografów

I Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej „Obok Mnie” został rozstrzygnięty. Znamy laureatów nagród. Wernisaż fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie - w sobotę, 19 grudnia, o godz. 16.00 w Galerii pod Brązowym Jeleniem JCK, przy ul. 1-go Maja 60.

Na wystawie zobaczyć będzie można nagrodzone prace Krzysztofa Dula (I miejsce), Huberta Kostki (II miejsce), Klary Dąbrowskiej (III miejsce), wyróżnione zdjęcia Eli Dąbrowskiej, Maksa Dreja, Kaliny Jaśko, Mikołaja Lerchera, Mateusza Moledy, Julii Skrzypek i Marceliny Staniów. W gronie pozostałych autorów, których prace zakwalifikowane zostały do wystawy, są: Maja Grzywa, Marcel Mierzwiński, Bazyli Niesłuchowski, Aleksander Rerich, Maksymilian Stafisz i Małgorzata Ziemba.

My, dorośli, zaproponowaliśmy dzieciom, aby pokazały nam swój świat w najprostszy możliwy sposób – za pomocą fotografii. Aby tę formułę uprościć jeszcze bardziej, zasugerowaliśmy użycie narzędzi, które obecnie znajdują się w każdym domu – smartphona lub tabletu. Urządzenia te są całkowicie zautomatyzowane, zatem ich użycie praktycznie dziecka nie absorbuje, umożliwiając nieskrępowaną zabawę obrazem i pełną swobodę ekspresji.
Jaki świat zobaczyliśmy na fotografiach przysłanych na konkurs?
Na pewno barwny i różnorodny. Świat ożywiony przez domowych pupili – psy i koty, przez zwierzęta gospodarskie i dzikie, kolorowe rośliny. To także świat wakacyjnych wypraw – tych bliższych, nad Bałtyk, i tych dalszych – do Italii. Na fotografiach znajdujemy wspomnienia z podróży do Warszawy, górskiej wędrówki i sielskiego wypoczynku na wsi.
Na ogół fotografie wykonane przez dzieci cechuje pewna niewinność widzenia i swoboda kompozycyjna. Niektóre jednak zaskakują dyscypliną i dojrzałością – to oznaka zarówno rodzącego się talentu plastycznego, jak i utraty wspomnianej niewinności oka. Pytanie o to, czy dzieci fotografowały beztrosko swoje otoczenie, czy realizowały pewnego rodzaju obrazowe kalki, pozostaje nierozstrzygnięte.
Nagrodziliśmy prace niekonwencjonalne, będące świadectwem dziecięcych emocji i odwagi komponowania obrazu. Fotografie Krzysztofa, Huberta i Klary wydały się najpełniej „tłumaczyć dorosłym”. Demoniczny kot śmiało anektujący kadr, gigantyczny jeleń wyskakujący zza samochodowej szyby, czy niebanalnie pokazana architektura Warszawy – to obrazy ciekawe, dynamiczne i zasługujące na uznanie.
Również fotografie uhonorowane wyróżnieniami zasługują na uwagę – że wspomnę tu o mocnej, prawie już dorosłej pracy Kaliny, czy graficznie ujmującej fotografii Mikołaja. Na pokonkursowej wystawie pokazujemy najciekawsze z nadesłanych prac – ich autorom serdecznie gratulujemy dobrego oka i wytrwałości
 - pisze Wojciech Miatkowski w katalogu do wystawy, na którą zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Jeleniogórskie Centrum Kultury, którzy już dziś zachęcają do wzięcia udziału w przyszłorocznej, II edycji „Obok Mnie”. 

Pokonkursowa wystawa czynna bedzie do końca stycznia 2016 r.