KAPITUŁA SREBRNYCH KLUCZYKÓW obradowała w redakcji „Nowin Jeleniogórskich” w składzie: Janina Hobgarska (dyrektor BWA), Urszula Liksztet (kierownik literacki Teatru Norwida), Alina Obidniak (wieloletnia dyrektor Teatru Norwida), Henryk Dumin (etnolog, menadżer kultury), Kazimierz Pichlak (lekarz, poeta, fotografik), Jacek Rogulski (Muzyczne Radio), Tadeusz Siwek (Telewizja Dami), Andrzej Więckowski (publicysta, wicestarosta), Wojciech Wojciechowski (Notatnik Teatralny) oraz Małgorzata Potoczak-Pełczyńska (Nowiny Jeleniogórskie).
Nagroda Kapituły Srebrnego Kluczyka 2012 w kategorii „najlepszy spektakl” przypadła w udziale Zbigniewowi Szumskiemu, reżyserowi spektaklu „Hotel Dieu” Teatru Cinema. Wprawdzie główny bohater tej nagrody nie mógł się stawić na jeleniogórskiej scenie, bowiem w Portugalii pracuje w międzynarodowej ekipie nad premierą szekspirowskiej „Burzy”, ale Srebrny Kluczyk odbierali aktorzy Teatru Cinema.
- W środowisku teatralnym zwykło się mawiać, że teatry awangardowe mają krótki żywot ratlerka, żyją tylko 10 lat. My obchodziliśmy właśnie piękny jubileusz 20-lecia Teatru Cinema – mówił Henryk Dumin, który w imieniu Kapituły wręczał nagrodę.
Kapituła Srebrnego Kluczyka nagrodziła Tadeusza Wnuka z Teatru Norwida za rolę w spektaklu „Oleanna” Davida Mameta w reżyserii Bogdana Kocy.
- Zagrał 70 ról, to nie jest jego pierwsza nagroda i na pewno nie ostatnia – gratulowała aktorowi w imieniu Kapituły Urszula Liksztet.
Srebrny Kluczyk przyznano także Leszkowi Mądzikowi za scenografię do spektaklu „Proces” Franza Kafki w reżyserii Bogdana Michalika, zrealizowanego w Teatrze Norwida. Tadeusz Siwek, który pod nieobecność mistrza scenografii wręczał nagrodę na ręce Bogdana Kocy, dyrektora Teatru Norwida, powiedział:
- Jest dobrze, jeśli sztuka aktorska wyraża się przez aktora, lepiej, jeśli kreacji towarzyszy znakomita literatura, a jeszcze lepiej, gdy spektakl przemawia do nas swoją stroną plastyczną, łącząc się ze sztuką aktorską i lietraturą.
W uznaniu za spektakl, który łączy tradycję regionu ze współczesnością uhonorowano Srebrnym Kluczykiem Zdrojowy Teatr Animacji za „Historyczno-Turystyczną Szopkę Jeleniogórską” w reżyserii Bogdana Nauki.
- Kapitule ogromnie spodobał się regionalizm tak pięknie wpisany w wysokiej próby działania artystyczne teatru – dowodził Kazimierz Pichlak, przekazując Srebrny Kluczyk Bogdanowi Nauce, dyrektorowi Teatru Norwida. Tradycyjnie, podziękował laureatowi wierszykiem:
„Nauka
Nie załkał,
Ale się głowił
I teatrowi,
Sami widzicie,
Przywrócił życie.
Teraz ten teatr,
Wszak nie bez racji,
Zwan jest Teatrem
Reanimacji”.
Kazimierz Pichlak nawiązując do pięknie wyremontowanego Teatru Zdrojowego wyraził życzenie, które z radością podchwycili aktorzy sceny norwidowskiej: „Korzystając z obecności władz, chciałbym wyrazić marzenie, które jest marzeniem... powszechnym, abyśmy w niedługim czasie Srebrne Kluczyki mogli wręczać w równie pięknie wyremontowanym Teatrze Norwida”.
Tradycyjnie, Alina Obidniak przyznała własną nagrodę, którą gorąco poparła Kapituła:
DYPLOM HONOROWY dla Małgorzaty Potockiej z Gościszowa za pracę twórczą w dziedzinie wspierania tradycji teatru ludowego integrującego lokalną społeczność.
- To tak ważne, że pani przygotowuje młodzież i starszych, w sensie wrażliwości i wyobraźni widzów, do konsumpcji nie tylko sztuki teatru, ale do uczestnictwa w kulturze – gratulowała Małgorzacie Potockiej Alina Obidniak.
Srebrne Kluczyki powędrowały do aktorów i ludzi teatru po premierze bajki napisanej i wyreżyserowanej przez Bogdana Kocę. Mali i dorośli widzowie oklaskiwali premierę i nagrodzonych twórców.
Komentarze (7)
Dzikie tłumy przy bufecie!
Wielkie Gratulacje Panie Jacku!!! zasłużone
Serdecznie gratuluję, jest to wielkie wyróżnienie , ale nie za nic. Pana Poranki Muzyczne w Filharmonii czy zajęcia z przedszkolakami z Kacperka procentują, nie wspominając Pana aktywności na scenie Teatru Norwida.A pan Grondowy, niczego nie ujmując Jego kunsztowi, był pewniakiem nie do pokonania. Jeszcze raz BRAWO, panie Jacku, tak trzymać !
Jadło było limitowane, że takie kolejki?
Gratulacje dla pana, panie Jacku. Jest pan prządnym Gościem, a takich niestety coraz mniej, jest panu obce po trupach do celu. Robi pan swoje i nie traci przy tym twarzy. Bardzo panu kibicowaliśmy. Życzymy sukcesów i powodzenia. Tak trzymać
GRATULACJE PANIE JACKU ZASŁUŻENIE ;-)
gratuluję Jacenty !