To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spójrz na świat młodym okiem

Spójrz na świat młodym okiem

Masz nie więcej niż 16 lat, widzisz świat wokół siebie i potrafisz zarejestrować jego obraz dowolnym urządzeniem mobilnym? Zrób zdjęcia smartfonem, tabletem, dronem, kamerą sportową lub innym urządzeniem mobilnym, wyślij je do 8 maja 2021 r. (wraz z kartą zgłoszenia!) na adres: konkurs.obokmnie@gmail.com i wygraj atrakcyjne nagrody. Trwa 6. Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej dla Dzieci Młodzieży "Obok mnie". Na autorów najlepszych prac czekają wartościowe książki oraz bezpłatny udział w warsztatach fotograficznych. Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na wystawie w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniej Górze.  

Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Książnicę Karkonoską, Karkonoski Park Narodowy i Związek Gmin Karkonoskich adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska. Jego celem jest zaprezentowanie wizualnej wrażliwości młodych ludzi na otaczającą je rzeczywistość, przedstawienie jej fotograficznych zapisów na pokonkursowej wystawie oraz wyłonienie spośród uczestników osób szczególnie utalentowanych, o dużej świadomości obrazu fotograficznego.

W czasach cyfryzacji fotografii, dostępności i łatwości rejestracji tego, co jest „obok” za pomocą chociażby telefonu komórkowego, dorośli mają możliwość obejrzenia świata widzianego z perspektywy bardzo młodego człowieka. Dzięki zdjęciom wykonywanym za pomocą podręcznych urządzeń dziś urządzeń mogą poznać sposoby patrzenia świat młodym okiem, budowania obrazu oraz wrażliwość dorastających twórców i to, co dla nich jest najbardziej interesujące w najbliższym otoczeniu.

Udział w konkursie jest dla młodych uczestników znakomitą okazją do poznania się nawzajem, również poprzez swoje prace. Tematyka konkursowych zdjęć jest całkowicie dowolna. Dodatkowym wyzwaniem, a może i swoistą inspiracją może być pandemiczny czas, który nastraja nas wszystkich refleksyjnie, zmienia sposób widzenia rzeczywistości, wymusza izolację i niechcianą pasywność. Fotografowanie jest szansą na wizualne odreagowanie tych trudnych konsekwencji obecnej sytuacji. Jest też formą komunikacji z rówieśnikami oraz przekazem dla starszego pokolenia. Każdy temat może być pretekstem do powstania opowieści, relacji czy impresji które będą śladem postrzegania i doświadczania obecnej codzienności.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.jck.pl .  

Spójrz na świat młodym okiem