To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Soundsystem StreetFestival” zebrał najwięcej głosów

„Soundsystem StreetFestival” zebrał najwięcej głosów

Zakończyło się głosowanie na projekty, które dotyczą pomysłów na zorganizowanie sportowo-turystycznego bądź kulturalnego wydarzenia w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. W efekcie wybrano 50 projektów, które będą realizowane od czerwca do końca 2018 roku. W regionie jeleniogórskim wygrał zgorzelecki „Soundsystem StreetFestival”. Impreza odbędzie sie 17 sierpnia.

O tym, które projekty będą finansowane, zdecydowali Dolnoślązacy. Mogli głosować na 151 przedsięwzięć z całego regionu. W sumie oddano niemal 40 tysięcy głosów, czyli 3 razy więcej niż w poprzedniej edycji konkursu! Zdaniem mieszkańców najciekawszym projektem tegorocznej edycji jest „Kulturalna Gmina Oborniki Śląskie”. Projekt z okręgu wrocławskiego otrzymał aż 1810 głosów. W regionie wałbrzyskim najbardziej popularnym był projekt „Rzuć okiem na teatr” z liczbą głosów – 973. Natomiast w okręgu legnickim pierwsze miejsce zajął „Bieg po Szczęśliwą Podkowę w Jakubowie. Mistrzostwa Dolnego Śląska Amatorów w biegu przełajowym na 10 km”. Zagłosowało na niego 850 osób. W okręgu jeleniogórskim zaś najwięcej – 533 głosów zdobył projekt „Soundsystem StreetFestival”, a w stolicy Dolnego Śląska - „Wrocław SmartMoto Challenge” (662 głosy).

Aktywny Dolny Śląsk to budżet obywatelski w wysokości 1 mln zł. Pieniądze te będą rozdzielane w 5 subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Na każdy z okręgów przeznaczono 200 tysięcy złotych, z czego na pojedynczy projekt do 20 tys. zł.

− Trzecia edycja budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk” cieszyła się jeszcze większą popularnością niż poprzednie. Wygrały ciekawe projekty, dzięki którym w naszym regionie odbędą się liczne imprezy sportowo-turystyczne oraz kulturalne. Jak widać po wynikach, dodatkowy budżet, który w tym roku dołożyliśmy, na wydarzenia kulturalne był bardzo potrzebny, bo właśnie one otrzymały najwięcej głosów– mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Realizacja zwycięskich projektów w całym regionie rozpocznie się czerwcu i potrwa do końca 2018 roku. Najpierw jednak w drodze konkursów wyłonieni zostaną organizatorzy tych przedsięwzięć. Listę zwycięskich projektów znajdziemy na stronie internetowej: aktywny.dolnyslask.pl.

Co to jest „Soundsystem StreetFestival”? Soundsystem to kolektyw artystów, techników i innych osób współpracujących ze sobą w celu tworzenia i publicznej prezentacji muzyki często powiązanej także z innymi formami artystycznymi. Idea narodziła się na Jamajce w latach 50-tych XX w. Soundsystem StreetFestival (SSF) to przedsięwzięcie stawiające sobie za cel przedstawienie polskich artystów uprawiających ten rodzaj sztuki, w najlepszym i najbardziej naturalnym dla nich otoczeniu – bezpośrednio na ulicy. Na SSF pokazana zostanie różnorodność muzycznych gatunków, która zabierze słuchaczy w fascynującą podróż przez świat rytmów i kultur. Przyjazna i otwarta atmosfera, podkreśli pozytywną i radosną stronę polskiej kultury. Dzięki realizacji SSF stworzona zostanie przestrzeń, w której artyści nie tylko przedstawią siebie i swoją muzykę, ale dzięki bliskości, stworzą warunki do interakcji pomiędzy nimi a publicznością. SSF to także spotkania z artystami, prelekcje oraz warsztaty dla chcących poznać techniczne aspekty tej sztuki.

micha.JPG