To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Smaki rodem z Cejlonu

Smaki rodem z Cejlonu

W restauracji jeleniogórskiego Hotelu Mercury zadomowiły się smaki rodem z... Cejlonu. Zwykle wyspa ta kojarzy nam się z herbatą. I słusznie. Sri Lanka (czyli „olśniewający kraj” - nowa nazwa Cejlonu funkcjonuje od 1972 roku) rocznie produkuje 250-300 tysięcy ton herbaty, z tego 94 proc. metodą tradycyjną! Zresztą, któż nie słyszał o herbacie Dilmah?

Mało kto wie, że kuchnia cejlońska jest także co najmniej interesująca. Ta aromatyczna, intensywnie pachnąca kardamonem i curry, kuchnia bazująca na mięsach, warzywach, rybach i owocach morza, jest mieszanką kuchni indyjskiej, azjatyckiej i europejskiej. Dominuje ryż i curry (jako potrawa, nie przyprawa), znany jest chlebek roti, słodkie desery i oprócz bardzo popularnych bananów - specyficzne owoce (taki durian jest bardzo smaczny - podobno przypomina lody waniliowe - i jest niezwykle... niemile pachnący; w niektórych miejscach, restauracjach wisi tabliczka: „wstęp wzbroniony po spożyciu owocu durian”).

Do końca listopada w restauracji Hotelu Mercury można spróbować smaku sałatki z morską rybą na ryżu z chilli, curry z kurczaka w imbirowo-cynamonowym sosie, curry z łososia na kalafiorze i papryce z kokosowymi wiórkami czy kokosowych naleśników z ananasowym sosem. Owocu durian restauracja nie posiada.

Łukasz Dobrowolski (na zdjęciu) z hotelowej restauracji zdradza dziś przepis na potrawę, która przypominać ma zapach wyspy na Oceanie Indyjskim, zwanej „łzą Indii”.

KULECZKI WOŁOWE
Produkty: 1 kg mielonej wołowiny (lub kurczaka, indyka), po 1 łyżeczce mielonego kardamonu, goździków, cynamonu, posiekanego imbiru i czosnku, sól, 1 cebula, tarta bułka, 3 białka, 3 rozgniecione ugotowane ziemniaki, pół łyżeczki chilli, olej.

Przygotowanie: Posiekaną cebulę zeszklić na odrobinie oleju, kiedy zacznie się rumienić - dodać mięso i smażyć pięć minut. Dodać przyprawy, chili, czosnek, imbir, posolić - smażyć, aż mięso nie będzie już surowe. Zdjąć z ognia, dodać ziemniaki, połączyć z mięsem. Formować kulki, panierować w lekko ubitych bialkach i tartej bułce, smażyć w gorącym głębokim oleju.

SAŁATKA z CUKINII i CURRY (przetwory na zimę)
Produkty: 3 kg cukinii, 1 kg świeżej papryki, 0,30 kg ostrej papryki, 0,5 kg cebuli (najlepiej czosnkowej).
Zalewa: 0,3 l octu 10 proc., 1 kg cukru, 0,01 kg soli, łyżeczka goździków, łyżeczka curry w proszku, łyżeczka gorczycy, 1 l wody.
Przygotowanie: warzywa pokroić w kostkę, zasypać solą, odstawić na 3 godziny, odsączyć. Zalewę gotować 20 minut. Warzywa włożyć do słoików, zalać gorącą zalewą, pasteryzować około 20-25 minut.

Nowiny Jeleniogórskie nr 45/09