To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Seniorzy świętują!

Seniorzy świętują!

W różnych terminach, już po raz ósmy z rzędu, w Jeleniej Górze odbędą się czterodniowe, październikowe „Senioralia 2019”. To największa tego typu impreza w Polsce. Łącznie na różnych etapach obchodów w „Senioraliach” będzie uczestniczyć około pięć tysięcy osób. Uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora rozpocznie tradycyjny przemarsz ulicami miasta. Zakończą wielki bal w hotelu „Mercure” i wystawa twórczości artystycznej seniorów.

Pierwszego dnia, w sobotę (5 pździernika), w kolorowym korowodzie od Kościoła Garnizonowego od godziny 11.00 do Placu Ratuszowego weźmie udział prawie tysiąc śpiewających i grających uczestników „Senioraliów 2019” w strojach świątecznych. Na Rynku prezydent Jerzy Łużniak wręczy seniorom klucze do bram miasta. Od godziny 12.30 zaplanowano ciepły posiłek dla wszystkich, a na scenie prezentację zespołów. W tym samym dniu na Placu Ratuszowym zostaną rozstawione dwa namioty. W pierwszym lekarskim, w godzinach od 11.00 do 17.30 będzie możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań kardiologicznych, endokrynologicznych, pneumonologicznych i okulistycznych. W drugim, wystawowym namiocie toruńskiej firmy produkującej sprzęt medyczny będą porady i nauka pielęgnowania osób obłożnie chorych. Na specjalnym stoisku urzędnicy z ZUS-u odpowiedzą na pytania dotyczące rent i emerytur.

Drugiego dnia (6 października), o godziny 12.00 na Placu Ratuszowym i w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury (współorganizator „Senioraliów 2019”), przy ulicy Bankowej zaplanowano koncerty zespołów. O godzinie 13.00 w sali JCK początek przesłuchań zespołów w ramach VIII Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów. Zaprezentuje się czterystu artystów z Dolnego Śląska i z lubuskiego oraz z Podkarpacia. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 minut po występie ostatniego zespołu.

Trzeciego dnia „Senioraliów 2019” (12 października), warto wybrać się do sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie o godzinie 15.00 zaplanowano podsumowanie Dolnośląskiego Przeglądu, uroczystą akademię i koncert zespołów. Wejściówki są do odbioru w biurze organizatora „Senioraliów 2019” – Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze przy ulicy B. Prusa 8.

Czwartego dnia (19 października) o godzinie 15.00, w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze – Cieplicach koncert finałowy VIII Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów „Senioralia 2019”. Bilety do nabycia w kasie teatru, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00 i godzinę przed koncertem.

Już od 28 września do 5 października w Książnicy Karkonoskiej przy ulicy Bankowej będzie można obejrzeć wystawę twórczości artystycznej seniorów, w tym z Domu Pogodnej Jesieni i z Domu Dziennego Pobytu w Jeleniej Górze. To impreza towarzysząca „Senioraliom 2019”.

 - Gorąco zachęcamy wszystkich emerytów, rencistów i inwalidów do uczestnictwa w atrakcyjnych wydarzeniach „Senioraliów 2019”. Będzie się działo. Zależy nam na pokazaniu ogromnej aktywności fizycznej i artystycznej osób starszych – podkreśla prezes ZOR PZERiI, Stanisław Dziedzic.

Patronat honorowy nad jeleniogórskim świętem seniorów sprawują: poseł na Sejm RP Zofia Czernow, prezydent miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Październikowe imprezy dofinansują Miasto Jelenia Góra i Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Sponsoruje Simet S.A.

Senioralia 2019 - program.jpg
Senioralia 2019 - badania warsztaty.jpg
Senioralia 2019 - koncert finałowy.jpg