To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Seniorzy przejmują władzę w mieście

Seniorzy przejmują władzę w mieście

Senioralia na trwałe wpisały się już w kalendarz jesiennych imprez Jeleniej Góry. Międzynarodowy Dzień Seniora przypada co prawda na 1 października, ale jego tegoroczne obchody w mieście obejmą cztery dni – od 28 września – do 1 października właśnie. Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Szykuje się świetna zabawa.

Obchody rozpocznie zbiórka pod Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego(10.30). Stąd pół godziny później ruszy barwny korowód, gdzie seniorzy będą mieli okazję popisać się fantazją i dowcipem. Kolorowy i głośny tłum przemieści się na Plac Ratuszowy. Tu, na ustawionej scenie będą trwały występy zespołów artystycznych. Zostaną one przerwane na przekazanie kluczy do miasta – prezydent Marcin Zawiła odda je seniorom. Na miejscu zaplanowano ciepły poczęstunek dla uczestników korowodu.

Już o godz. 13.oo w sali JCK rozpoczną się przesłuchania zespołów w ramach V Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów. O tej samej godzinie przez kolejne dwa dni te przesłuchania będą kontynuowane. Do przeglądu zakwalifikowano 26 zespołów (350 wykonawców). Jednym z kryteriów kwalifikacji była konieczność wypełnienia składów artystami seniorami co najmniej w połowie. Przesłuchania są otwarte, bezpłatne. Każdy może przyjść i posłuchać.

Zespoły będą się prezentować nie tylko w sali JCK. W kolejnych dniach obchodów, wystąpią także na scenie na Palcu Ratuszowym (od godz. 13.00).

Na 1. października zaplanowano finał obchodów Senioraliów. W Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się uroczysta akademia, a do tego poznamy laureatów Przeglądu. Koncert „Melodie polskie” zakończy ten pełen wrażeń dzień (obowiązują na koncercie płatne wejściówki).

Patronat honorowy nad jeleniogórskim Senioraliami objęli: Zofia Czernow, posłanka RP, Cezary Przybylski, marszałek województwa Dolnośląskiego oraz Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.