To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Secesja w Muzeum Karkonoskim

Secesja w Muzeum Karkonoskim

„Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki” taki tytuł nosi otwarta właśnie wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Jest to interesująca próba ukazania ciekawego kierunku w sztuce, architekturze, malarstwie, grafice, ale także w rzemiośle jaki narodził się w ostatniej dekadze XIX wieku. Styl secesyjny charakteryzował się asymetrycznie falująca linią, wykorzystaniem motywów ze świata flory i fauny, a także dekoracyjnością i jasną kolorystyką.

Secesja w sztuce i architekturze przypadła na przełom XIX i XX wieku, a więc lata gdy miasto Jelenia Góra bardzo prężnie rozwijało się i rozbudowywało. Efektem tego są m.in. secesyjny gmach teatru, dom towarowy przy ul. 1 maja, liczne wille przy ulicach Mickiewicza, Słowackiego, kamienice przy Matejki i Pocztowej, a także kaplica cmentarna na starym cmentarzu.

Właśnie jeleniogórskiej secesji w architekturze poświęcona jest pierwsza część nowo otwartej wystawy. Prezentuje ona obok współczesnych zdjęć obiektów, także projekty tych budowli i szkice architektoniczne.
Secesja zaistniała nie tylko jako ważny kierunek w sztuce, ale pojawiła się w życiu codziennym bogatych warstw społecznych. I właśnie temu poświęcona jest druga część wystawy w Muzeum Karkonoskim. Dzięki współpracy z sześcioma muzeami m.in. z Wrocławia, Legnicy i Gorlitz oraz pożyczeniom od osób prywatnych udało się w muzealnych sala urządzić wnętrza w secesyjnym stylu m.in. gabinet pana domu, jadalnię, salon kawowy. W trakcie piątkowego wernisażu w stylowych wnętrzach pojawiały się postaci w strojach z epoki.
Wystawie towarzyszy publikacja. Nie jest to tradycyjny wystawowy katalog lecz zbiór artykułów ukazujący secesję - jako kierunek sztuki - w różnych jej przejawach.

Wystawę oglądać można w Muzeum Karkonoskim do 3 grudnia 2017 r.

001.JPG
002.JPG
003.JPG
004.JPG
005.JPG
006.JPG
007.JPG
008.JPG
009.JPG
010.JPG
011.JPG
012.JPG
013.JPG
014.JPG
016.JPG
017.JPG
018.JPG
020.JPG