To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Odzyskane witraże

Odzyskane witraże

Ponad pół setki witraży zbieranych od 1914 r. spoczywało dotąd w muzealnych magazynach jako destrukty, czyli obiekty niekompletne, nie nadające się do ekspozycji. Dzięki staraniom Muzeum Karkonoskiego oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnowione witraże możemy oglądać od wczoraj, czyli od piątku 3 listopada, na wystawie czasowej w muzealnych salach. Zbiór, który przekształcił się w kolekcję dzieł od doby renesansu do secesji i modernizmu, świetnie ilustruje dzieje witrażownictwa a najciekawszych 16 witraży już włączono do stałej wystawy szkła artystycznego. Kilka odnowionych dzieł sztuki uzupełniło natomiast wystawę czasową „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki”, którą oglądać można w Muzeum Karkonoskim tylko do 3 grudnia 2017 r. Dlatego warto wybrać się teraz do jeleniogórskiego muzeum by obejrzeć także tę znakomita prezentację. 

- To bardzo ważny zbiór unikatowych obiektów, pochodzących głównie z przedwojennych zbiorów kolekcjonerskich obszaru Karkonoszy. Dzięki pozyskanej dotacji ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzona została ich gruntowna konserwacja. To pierwsze tak szeroko zakrojone działanie, obejmujące swoim zakresem zbiory przedwojenne oraz najnowsze. Podjęte prace z pewnością zabezpieczą kolekcję na kolejne kilkadziesiąt lat. Najciekawsze witraże zostaną wkomponowane w dotychczasową stałą ekspozycję szkła artystycznego - mówił na otwarciu wystawy witraży Dominik Kunysz z Muzeum Karkonoskiego.
Aby obejrzeć odrestaurowane dzieła i dowiedzieć się czegoś więcej o ich pochodzeniu i konserwacji, warto wybrać się już jutro (niedziela 5 listopada) do Muzeum Karkonoskiego, gdzie wykładem Anny Gul "Konserwacja witraży i szkieł historycznych"o godzinie 11.00 rozpocznie się "Niedziela w muzeum" poświęcona właśnie witrażom, którym przywrócono dawny blaski w specjalistycznej pracowni konserwatorskiej Creo Natalia Oleszczuk we Wrocławiu.
W ramach spotkania zaprezentują się jeszcze zaproszeni goście: Sławomir Oleszczuk (konserwator dzieł sztuki, witrażysta) z wykładem „Uzupełnienia w zabytkowych witrażach” dotyczące skali mikro, czyli pojedynczych szkieł, uzupełnień pojedynczych kwater oraz skali makro, czyli całych dużych zespołów witrażowych) oraz Katarzyna Wójcik-Żukowska z wykładem „Uzupełnienia w zabytkowych witrażach kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” (przedstawienie wszystkich typów zastosowanych uzupełnień podczas ostatniej konserwacji w pracowni Creo Natalia Oleszczuk we Wrocławiu).
Projekt „Konserwacja witraży Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” został dofinansowany kwotą 35000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wspieranie działań Muzealnych 2017. Pozostałą część w wysokości 25069,26 zł pokryło z własnych środków Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 60 069,26 zł.

odzyskane witraze (1).JPG
odzyskane witraze (2).JPG
odzyskane witraze (3).JPG
odzyskane witraze (5).JPG
odzyskane witraze (6).JPG
odzyskane witraze (7).JPG
odzyskane witraze (8).JPG
odzyskane witraze (9).JPG

Komentarze (1)

..za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to wszystko bylo jeszcze niemieckie,dobrze mamy teraz Polske z niemieckimi skarbami