Pieniądze na to zadanie pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Dotacja stanowi 85 procent kosztów kwalifikowanych tej inwestycji – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Całe zadanie będzie kosztowało około 20 milionów złotych. Brakującą część kwoty miasto dołoży z budżetu.
– Inwestycję podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy to modernizacja budynku głównego, od piwnic aż po strych – mówi dyrektor Teatru Norwida Tadeusz Wnuk. – W drugim etapie chcemy przebudować budynek dekoratorni. To ta przybudówka z tyłu teatru. Będzie on pełnił funkcję magazynu oraz znajdzie się w nim część administracyjna.
Co zmieni się w budynku głównym? – Przede wszystkim zostanie wymieniona cała technologia oświetleniowa i elektroakustyczna. Świateł, które u nas są, już się praktycznie nie używa – mówi Tadeusz Wnuk. – Zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania, które funkcjonują w teatrach europejskich.
– Teraz mamy do czynienia ze sznurownią, która jest obsługiwana siłą ludzkich rąk. Wszystko to zostanie zautomatyzowane, sztankiety będą podnoszone i opuszczane za pomocą paneli sterujących – wymienia dalej Tadeusz Wnuk. Na scenie głównej będą zamontowane dwie zapadnie, co urozmaici spektakle. Rozważany jest też pomysł zamontowania sceny obrotowej.
Niestety, nie będzie już sztuk wystawianych w kameralnej scenie studyjnej. Ta po remoncie będzie pełniła jedynie funkcję sali prób. – Ona nigdy nie była sceną, została jedynie zaadoptowana na tekia potrzeby. Warunki, które tam są, nie pozwalają na prowadzenie spektakli – mówi dyrektor. – Ale za to w planach jest budowa widowni teleskopowej, umieszczonej w głębi sceny głównej. Za pomocą specjalnych zastawek będzie można odgrodzić tę scenę i stworzyć warunki do grania spektakli z mniejszą obsadą.
W ramach inwestycji teatr ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: przewidziano m.in. budowę wind.
Przez okres remontu, czyli jakieś półtora sezonu artystycznego, teatr będzie funkcjonował poza swoją siedzibą. Nie wiadomo jeszcze, gdzie. Trwają rozmowy w sprawie udostępnienia sali kina Lot bądź kina Grand. Możliwe też, że aktorzy będą występowali na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Tak naprawdę potrzebne są dwie sale: do prób i do występów.
Repertuar ma być dostosowany do możliwości technicznych. Tadeusz Wnuk zapowiada, że jego zespół będzie także występował na innych scenach w regionie. – Będziemy gościć w teatrach Legnicy, Wałbrzychu, Bolesławcu czy Głogowie – wymienia.
Komentarze (18)
Historyczne zdjęcie, jeszcze z drzewem. Komu ono przeszkadzało???
Miastu chyba, bo to działka miejska..
brakuje jeszcze do tego drzewnego skandalu,aby dyr.wnuk dopuscil na jeleniogorskie deski teatru Oliviera Frijicia
~ ANJAONIM,.. bedzie tam parking dla posiadaczy samochodow,odwiedzajacych teatrale spektakle i rowniez teatealna restauracje
Ale wielki to będzie parking :P A kwiaciarnia pójdzie do rozbiórki? Dla odwiedzających filharmonię i nie tylko także nie ma parkingu i każdy musi radzić sobie sam.
to bedzie parking wylacznie dla poslanki machalek. poslanka machalek spedza wiekszosc czasu na kolanach, wiec musi miec blisko.
W tym teatrze dawano, dawno temu była zapadni, tylko jakiś "mądry" dyrektor podczas któregoś remontu pozwolił na jej likwidację.
Ciesze się z oświetlenia i akustyki, tego tu nie było i jeszcze kompetentny fachowiec akustyk b. ważne.Super i czekam.
Teatr już od dawna wymagał remontu i dobrze, że w końcu nastąpi. Lepiej późno, niż wcale. Cieszą mnie nowoczesne rozwiązania w przypadku oświetlenia, akustyki, automatycznych zapadni, jak również budowa wind - wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych i tych widzów, którzy rezerwowali miejsca na balkonach.
No włacha , czegoś mi ostatnio brakowało jak przejerzdżałam obok teatru a to okazuje się rze to drzewa wycieli . Jakoś teras goło bes nich i smutno troche,tak inaczej , nijak .Ah ta ustawa , wszystko wytnom co tylko rośnie . Smutne ale prawdziwe . Boże widzisz a nie grzmirz !
Fajna wypowiedź. Prawie w każdym wyrazie błąd PISowni.
Może Lodziu warto zatrudnić tłumacza na j polski
A co to dopiero będzie po reformie szkół.
~ OFF TOP .. a to slyszales/as: ..tam rosla wierzba,a takie drzewo w/g
polskiego przyslowia ma mieszkanca - Diabla.Podejrzewam,ze nowa ustawa,
a tz.ta Pis-owska chciala po prostu zlikwidowac koscielnego Przeciwnika
I jak zwykle utyskiwanie nad jednym drzewem. Drzewa były wiekowe i przy wietrze odłamywały się gałęzie. Poza tym odsłoniła się bryła budynku teatru, a jest to jeden z ładniejszych elementów architektury miasta. A co do samych drzew. Jakoś prawie nikt nie wspomina o rzezi drzew jaka odbywa się teraz w podgórskich miejscowościach. Leśne drogi na poboczach zawalone są ściętymi drzewami na skalę niespotykaną dotychczas. Coraz więcej gołych placów w lesie, oraz tzw trzebieży. To co się dzieje to nic innego jak rabunkowa gospodarka, która ogołocić ma las z jego największej wartości, czyli drzew. Ale w wyniku takiego działania cierpi także fauna. No ale cóż leśny rzeźnik Szyszko może robić swoje. To przecież teraz Pany. Gratulacje dla wyborców tych zbawców narodu
.. a dyrekcja teatralna jak po staremu - "ale jak chcesz z
ludzni zyc,muszisz pic" i zamiast sie zainteresowac ochrona
drzew,to wycina wszystko jak ci wandale z sudeciej.
MYsliwski przewrac sie w grobie na takie wiadomosci od
ludzi kultury !
Utyskiwaniem to nazywasz? NATURA NAS NIE POTRZEBUJE, LECZ TO MY POTRZEBUJEMY NATURY! Konary można usunąć, ale uśmiercać od razu całe drzewo, bo partia porypanych ludzi na to dla swoich kolesi pozwoliła jest skandalem. Mnie to drzewo nie przeszkadzało i mimo tego, iż sobie rosło, dostrzegałam piękno budynku teatru w całej krasie. Dzięki takiej postawie karczuje się bezmyślnie całe hektary, dokonuje bezmyślnie wycinki drzew.
Chyba nie zrozumiałeś intencji autora. Jemu nie chodzi o to żeby olewać przyrodę, a o hipokryzję - ludzie robią aferę o stare, na wpół spróchniałe i schorowane drzewo, ale karczowania lasów w górach za grubą kasę już nie dostrzegają. Sprawa podobna z bezdomnymi psami. Jak gdzieś przybłąka się pies to afera, że skąd, że kiedy, że jak można go było wyrzucić. A setek psów w schroniskach nie zauważają.
~ Szkoda,ze dyrekcja teatru zapomniala o "niesmiertelnym" Mysliwski i jego Drzewie.Przestaje uczeszczac do teatru na spektakle .. to za te drzewa. Solidaryzuje sie
po prostu .. z Duda !
Solidaryzuje sie z Duda,ale nie z andrzeje - prezydentem .. tylko Marcinem
i nie jeleniiogorskim"marcinem" lecz tym o "teatralnego" Drzewa