To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rusza 59.Wrzesień Jeleniogórski

Rusza 59.Wrzesień Jeleniogórski

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się zbliżający się 59. Wrzesień Jeleniogórski. Jarmark staroci, Silesia Sonans, prezentacja produktów regionalnych, liczne koncerty popularnych wykonawców, wystawy, spektakle – kalendarz wydarzeń jest bardzo bogaty i bez wątpienia sprosta wszelkim gustom i oczekiwaniom. Święto miasta rozpisane na wiele imprez to świetna okazja, żeby skutecznie złagodzić odchodzący czas letniej kanikuły. Zaplanujecie Państwo z Nowinami udział w imprezach tegorocznego Września Jeleniogórskiego.

To będzie niezwykła wystawa. Przeniesie nas do Jeleniej Góry sprzed ponad stu lat. Z pewnością zainteresuje nie tylko hisotryków, regionalistów ale też zwykłych mieszkańców miasta. "Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki" – to tytuł tej wystawy (Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28; wernisaż - 1.9.2017, godz. 16:00). W ramach ekspozycji zobaczymy prezentację obiektów architektury powstałych w Jeleniej Górze w okresie secesji (przełom XIX i XX w.). Planom i zdjęciom budynków towarzyszyć będą aranżacje typowych pomieszczeń z tego okresu wraz z meblami oraz innymi elementami wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Wystawa czynna do 3.12. 2017. 

Wspólne czytanie narodowych dzieł wrosło już w naszą tradycję. W tym roku wspólnie przypomnimy sobie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Będzie ono miało barwną oprawę – taneczną i muzyczną, a w poszczególnych rolach zostaną obsadzone także znane w mieście osoby. Narodowe Czytanie w Jeleniej Górze zaplanowano na 2.9.2017, godz. 11:00 na Placu Piastowskim i w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym w Cieplicach. W ramach tego wydarzenia przewidziano również krótką prelekcję o twórczości Stanisława Wyspiańskiego i znaczeniu WESELA jako dramatu narodowego. Będzie można też sprawdzić swoją wiedzę na temat tego dzieła i jego autora. Zwycięzcy quizu otrzymają nagrody. .

Marcin Wyrostek & Kayah to gwiazdy, które uświetnią Inaugurację Września Jeleniogórskiego'2017 (sobota 2.9.2017, Plac Ratuszowy). Z programem „TANGO CORAZON” wystąpią o godz. 20.00. Na plac Ratuszowy warto jednak przyjść znacznie wcześniej. O godz. 17.30 Argentyńczycy Facundo Peňalva i Anita Escobar dadzą uliczną lekcję tanga dla każdego pod hasłem „BO DO TANGA TRZEBA DWOJGA”, a o godz. 18.30 będziemy się mogli ponownie poddać się gorącym argentyńskim rytmom w ramach „MILONGA POD RATUSZEM” przy muzyce zespołu Cafe Tango.

Festiwal Silesia Sonans ma swoją wcale nie małą publiczność. Nic dziwnego - wspaniała muzyka wielkich kompozytorów prezentowana w kościele daje niezwykły artystyczny, a nierzadko mistyczny, efekt. W tym roku przed głównymi koncertami zaprezentują się młodzi muzycy. Oto program:
04.09.2017 - godz. 19:00 support Stefania Boguska (lat 9) fortepian, Julia Nazdrowicz (lat 13) flet, Ola Baran (lat 10) flet; godz.19:30 - Marcin Masecki - Fryderyk CHOPIN Nokturny
05.09.2017 - godz. 19:30 recital organowy Jakub Choros organy, Johann Sebastian BACH Dietrich BUXTEHUDE
06.09.2017 - godz. 19:00 support Maksymilian Wieczorek (lat 16) gitara; godz. 19:30 Maciej Fortuna muzyka na trąbkę i organy Maciej Fortuna - trąbka, kompozycje, aranżacje Marek Smoczyński - organy
07.09.2017 - godz. 19:30 Zespół Liarman John DOWLAND Wacław z SZAMOTUŁ Gaspar SANZSusanna Raso- śpiew Lidia Małyszek - flet Łukasz Gaszler - gitara
08.09.2017 - godz. 19:00 support Jakub Moneta (lat 11) organy; godz. 19:30 Capella Cracoviensis Joseph HAYDN Msza Nelsońska & Salve Regina Capella Cracoviensis Jan Tomasz Adamus dyrygent

Koncerty Festiwalu odbędą się w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (ul.1 Maja 45). Na wszystkie koncerty dystrybuowane będą darmowe wejściówki w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz w Punkcie Pielgrzymkowym Kościoła Garnizonowego)


Czterdziestu artystów z regionu reprezentucjących rozmaite dyscypliny twórczości pokaże swoje dzieła na wystawie "40 lat BWA. Now is here" (wernisaż wystawy - Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1, 7.09.2017, godz. 18:00). Warto wybrać się z tej okazji do BWA. Suma dzieł i wrażliwości twórców złoży się na obraz naszego życia tu i teraz. Warto go skonfrontować z własnymi odczuciami. Komu nie uda się trafić na wernisaż będzie mógł obejrzeć ekspozycję jeszcze do 7 października 2017 roku.

Wrzesień jeleniogórski to także okazja do podsumowania tego, co dobrego wydarzyło się w gospodarce. Taką sposobność daje Wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką” (Plac Ratuszowy 8.09.2017, godz. od 11:00 do 18:00). Prezentację oferty lokalnych producentów branży spożywczej (także z Czech) uświetnią występy zespołów muzycznych.

Na to wydarzenie czeka wiele osób. Imprezom, gdzie prezentowane są produkty pszczelarskie, żywność ekologiczna, sprzyja moda na zdrowe odżywianie i szukanie życia bliżej natury. XVIII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie w Jeleniej Górze - Bartnictwo w Sudetach Zachodnich (od 9.09.2017, godz. 10:00 do 10.09.2017, godz. 18:00) jak zwykle zorganizowane zostaną w klimatycznych uzdrowiskowych Cieplicach. Do dyspozycji gości pozostaną kiermasze produktów pszczelich, wyrobów pszczelarskich, sprzętu pszczelarskiego oraz rękodzielnictwa i zdrowej żywności. Zaplanowano też wykłady pszczelarskie, loterie fantowe oraz występy zespołów folklorystycznych i zabawy taneczne.

 

Zapraszamy!
Więcej na stronie www.jeleniagora.pl