To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rekordowe tempo zapisów na 44. Bieg Piastów

Fot. Bieg Piastów

5500 osób z 27 krajów zgłosiło się już na 44. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, który odbędzie się od 22 lutego do 1 marca w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Jest duża szansa na rekordową liczbę uczestników na koronnym dystansie 50 km. Uwaga! Na wszystkie dystanse można się jeszcze zapisać.

Przed laty legendarny komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski długo starał się, by na mecie pięćdziesiątki zameldowało się ponad tysiąc osób. Cel został osiągnięty w 2009 roku, podczas debiutu Biegu Piastów w elitarnej Worldloppet (światowej lidze narciarskich biegów długich), gdy do Jakuszyc zjechali biegacze z całego świata. Metę osiągnęło aż 1661 osób.
To do dziś rekord. W kolejnych latach Bieg Piastów na 50 km zawsze kończyło więcej, niż tysiąc osób, ale mniej, niż w 2009. Od paru lat frekwencja jednak poprawia się. W 2019 do mety dobiegły 1592 osoby, a w tym roku na liście opłaconych zgłoszeń jest już 1680! Biorąc pod uwagę, że w ostatnich tygodniach zgłasza się bardzo dużo zawodników zagranicznych, pragnących mieć gwarancję, że bieg się odbędzie (ocieplenie klimatu sprawia, że z warunkami narciarskimi bywa różnie), daje to szansę, że padnie historyczny rekord!

Świetnie idą też zapisy na bieg na 25 km – tu też na liście opłaconych zgłoszeń ponad 1600 zawodników. Warto podkreślić, że BP na 25 km jest w swojej klasie (biegów narciarskich podobnej długości) trzeci na świecie pod względem frekwencji. Pięćdziesiątka w swojej kategorii jest dziewiąta.

Trzecią konkurencją, obok 50 i 25 km, zaliczaną do Wordloppet, jest trzydziestka. Cieszy się mniejszym powodzeniem, bo rozgrywana jest techniką dowolną, czyli w praktyce łyżwą, mniej popularną w Polace, niż klasyk. Biegi na 50 i 25 km odbywają się właśnie techniką klasyczną. Na trzydziestkę zapisało się pół tysiąca ludzi.

Przystawką podczas głównego weekendu Biegu Piastów (28 lutego – 1 marca) będzie szóstka klasykiem, czyli bieg na zachętę dla debiutantów, by mogli poczuć wspaniałą atmosferę wielkiego sportowego wydarzenia. Na szóstkę zgłosiło się już prawie 700 zawodników.

Weekend wcześniejszy (22-24 lutego) to trzy mniejsze biegi – Rodzinna Jedenastka z klasyfikacjami dla najstarszej i najszybszej rodziny (prawie 400 zgłoszonych), zjawiskowa Nocna Jedenastka (ponad 200 zgłoszonych) i Memoriał Stanisława Michonia na 15 km (ponad 350 zgłoszeń).

Uzupełnieniem, niezwykle ważnym, programu 44 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, są dwa biegi dla dzieci: Bieg Przedszkolaka i Wyprawa Polarna Zuchów.

44 Bieg Piastów po raz kolejny będzie zawodami o charakterze globalnym. Około 300 zgłoszeń napłynęło z Czech, prawie 200 z Niemiec, sporo z Rosji, Estonii i Białorusi. Są zgłoszenia z USA, Kanady i Australii. Zawodnicy z tak dalekch krajów zwykle wplatają Bieg Piastów w prywatnie organizowane toury po europejskich biegach Worldloppet – tydzień wcześniej startują w Finlandii, a w następny weekend w Szwajcarii.

Czechów jest najwięcej, bo mają najbliżej i kochają biegówki, ale też jest to efekt dobrej współpracy promocyjnej Biegu Piastów z Jizerską Padesatką i czeskim cyklem biegów długich SkiTour. W tym sezonie Bieg Piastów po raz pierwszy jest partnerem tego cyklu i zarazem jego biegiem finałowym. Podczas Biegu Piastów można zdobywać punkty zaliczane do klasyfikacji SkiTour.
Więcej, niż w poprzednich latach, jest też zgłoszeń ze Skandynawii. To z pewnością efekt ścisłej współpracy z włoską Marcialongą, ukochanym biegiem zawodników skandynawskich. Promocja BP poprzez kanały informacyjne Marcialongi umożliwiła poszerzenie rozponawalności Biegu Piastów w Szwecji (11 zgłoszeń), Finlandii (14), Norwegii (12) i na Islandii (10) oraz w Danii (3). W sumie więc z krajów skandynawskich zgłosiło się pół setki biegaczy.

W Polsce o prymat najbardziej piastowskiego miasta jak zwykle rywalizują Warszawa i Wrocław. Poprawa dojazdu w nasze strony w ostatnich latach powoduje, że mecz ten coraz bardziej wygrywa stolica. Tym razem, jeśli chodzi o główny weekend Biegu Piastów, jej przewaga wynosi ponad 20 zgłoszeń.
Zarówno z Warszawy, jak i Wrocławia, zgłosiło po ponad 200 zawodników. Niespełna 200 z Jeleniej Góry (zważywszy na wielkość miasta, to prawdziwa potęga na biegówkach), prawie setka z Poznania, 58 z Krakowa, około 40 z Łodzi i Szczecina.

Zapisy na wszystkie konkurencje 44. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego są otwarte. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: www.bieg-piastow.pl  

Komentarze (3)

a śniegu nie ma

A w Czechach jest

Jak tak dalej będzie ze śniegiem to faktycznie będzie bieg , a nie jazda na nartach.