To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rafał Fronia wyruszył na wyprawę na Batura Sar

FOT. Polski Himalaizm Zimowy

Jeleniogórzanin Rafał Fronia jest zastępcą kierownika wyprawy. Polscy himalaiści chcą zdobyć szczyt Batura Sar w Karakorum. To kolejna wyprawa przygotowawcza w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy przed ponowną próbą zdobycia K2. Uczestnicy wyprawy wylecieli z Polski 13 stycznia.

Batura Sar to mierzący 7 795 m n.p.m. szczyt położony w zachodnim Karakorum. Góra do tej pory nie została zdobyta zimą.

- Będziemy tam sami. Musimy założyć obozy i liny poręczowe. Zabraliśmy ponad cztery kilometry lin, mnóstwo sprzętu, śrub do lodu, to wszystko będzie nam tam potrzebne - mówi kierownik wyprawy i szef programu Polski Himalaizm Zimowy Piotr Tomala.

 

Rafał Fronia, jego zastępca, podkreśla, że najtrudniejsza jest kapryśna pogoda. Na miejscu mogą wystąpić anomalie pogodowe. Wprawdzie w Karakorum zima powinna być bez zagrożenia lawinowego, ale nie wiadomo co zastaną na miejscu. Nie ma żadnych opracowań, żadnych nowych zdjęć.

W wyprawie bierze udział ośmiu polskich himalaistów. Wśród nich znajdują się młodzi sportowcy, dla których jest to pierwsza wyprawa w góry najwyższe.

W wyprawie biorą udział Piotr Tomala, Rafał Fronia, Mariusz Hatala (lekarz), Wojciech Flaczyński, Filip Babicz, Kacper Kłoda, Marco Schwidergall oraz filmowiec Oswald Rodrigo Pereira.

Polscy himalaiści chcą stanąć na szczycie Batura Sar pod koniec lutego.

Komentarze (5)

Trzeba uważać bo teraz straszne amelenia pogodowe występują nie tylko w górach.

W sumie co tu siedzieć. Bezpiecznej wyprawy.

Ten pereira od propagandy tvp?! :)

podobno brat. pewnie taki sam ch*j

zapomniałeś dopisać jak ty