To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Przerwana odyseja" w Teatrze Norwida

Fot. Karol Budrewicz

Spektakl „Przerwana odyseja” w reżyserii Jacka Głomba, wyprodukowany wspólnie przez Narodowy Teatr Macedonii w Skopje i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, pokazany zostanie w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze! Sztukę obejrzeć będzie można na jeleniogórskiej scenie w środę, 23 listopada, 2016, o godz. 19.00.

Tematem polsko-macedońskiej „Przerwanej odysei” jest dziecięcy exodus, który był efektem krwawej greckiej wojny domowej, jaka w latach 1946-49 toczyła się pomiędzy popierającą króla i monarchię prawicą, a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji. Jej partyzanckie bojówki stacjonowały przeważnie w górach na północy Grecji, gdzie mieszkali Macedończycy, którzy w odróżnieniu od Greków są Słowianami i dobrowolnie lub przymusowo walczyli po stronie komunistów. Komuniści przegrywali jednak te wojnę, bowiem po stronie ich przeciwników stanęły Wielka Brytania i USA. Wiosną 1948 r. nakazali więc zebranie wszystkich dzieci mieszkających na terenach kontrolowanych przez swoich partyzantów oraz ich ewakuację (w założeniu tymczasową) do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Część z nich pokonując trudną drogę, trafiła do Polski, na tereny Dolnego Śląska). Tutaj znalazły swój prawdziwy dom. Polska pozwoliła im wyleczyć się z wojennej traumy, zapewniła wykształcenie i życiową szansę.

Spektakl „Przerwana odyseja” przygotowali doświadczeni twórcy z Polski i Macedonii, artyści ważnych scen: Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – wędrującego po Polsce i świecie z opowieściami, które łączą ducha lokalnego, bliskiego publiczności z uniwersalną wymową – oraz Macedońskiego Teatru Narodowego – jednej z najprężniej rozwijających się scen Południowej Europy, gdzie wybitni reżyserzy wystawiają zróżnicowany, ambitny repertuar. Teraz mamy okazję poznania ich twórczości w Jeleniej Górze. Tematem polsko-macedońskiej „Przerwanej odysei” jest dziecięcy exodus, który był efektem krwawej greckiej wojny domowej, jaka w latach 1946-49 toczyła się pomiędzy popierającą króla i monarchię prawicą, a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji. Jej partyzanckie bojówki stacjonowały przeważnie w górach na północy Grecji, gdzie mieszkali Macedończycy, którzy w odróżnieniu od Greków są Słowianami i dobrowolnie lub przymusowo walczyli po stronie komunistów. Komuniści przegrywali jednak te wojnę, bowiem po stronie ich przeciwników stanęły Wielka Brytania i USA. Wiosną 1948 r. nakazali więc zebranie wszystkich dzieci mieszkających na terenach kontrolowanych przez swoich partyzantów oraz ich ewakuację (w założeniu tymczasową) do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Część z nich pokonując trudną drogę, trafiła do Polski, na tereny Dolnego Śląska). Tutaj znalazły swój prawdziwy dom. Polska pozwoliła im wyleczyć się z wojennej traumy, zapewniła wykształcenie i życiową szansę. 

PRZERWANA-ODYSEJA-plakat_mp.jpg
Przerwana_odyseja_ulotka.jpg
Przerwana odyseja - Fot. Karol Budrewicz (1).jpg
Przerwana odyseja - Fot. Karol Budrewicz (2).jpg
Przerwana odyseja - Fot. Karol Budrewicz (3).jpg
See video