To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przedwyborcze przepychanki podatkowe

Przedwyborcze przepychanki podatkowe

Od nowego roku wzrastają stawki podatku od nieruchomości w Jeleniej Górze. Wzrost, średnio o 3 procent, ma dać o 861 tysięcy większe przychody budżetu w skali roku. Dzisiejsze głosowanie rady miasta w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja z mocnymi przedwyborczymi akcentami.

O 4,48 procent wrasta stawka podatku za jeden metr kwadratowy powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O jedną trzecią więcej podatku zapłacimy za budynki mieszkalne i ich części, a o 3,06 procent od budynków i mieszkań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z kolei o 4,06 procent wzrośnie stawka za budynki i lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Radni lewicy i PiS-u przekonywali, że choć wzrost stawek podatkowych, choć nominalnie niewielki, to dla przedsiębiorców wykorzystujących w działalności duże powierzchnie, będzie sporym obciążeniem.

- Pan prezydent trochę przegiął ze wzrostem podatku o 15 procent. Jeśli chcemy coś podnosić, to trzeba mieć nie tylko powody i potrzeby, ale i możliwości – argumentował Krzysztof Mróz z PiS-u. I dodał, że prezydentowi w tej kadencji dwie rzeczy zawsze wychodziły – podwyższanie podatków i zadłużanie miasta.

- I promocja – dorzucił żartem Józef Sarzyński z SLD.

Wojciech Leszczyk z PiS-u zaapelował do radnych, głównie z PO, by w swoich wyborczych ulotkach uczciwie napisali, czy głosowali za podwyższeniem podatków.

- Mam nadzieję, że niektórzy napiszą też, czy bywali na sesjach – skwitował Hubert Papaj, przewodniczący rady.

- Ja o tym będę otwarcie mówił i przekonywał dlaczego podatki muszą rosnąć. Pamiętajcie państwo, że prawda was wyzwoli – filozoficznie i kaznodziejsko niemal przekonywał Wiesław Tomera z PO, który dodał, że w swoich ulotkach o tym napisze.

Przed głosowaniem W. Leszczyk wytknął radnym PO, że skoro teraz tak sarkastycznie odnoszą się do działań prezydenta, a jeszcze dwa tygodnie temu pałali do niego miłością, to niech teraz zrobią coś dla mieszkańców i nie głosują za podwyżką podatków.

Apel jednak trafił w próżnię i uchwała podatkowa została przegłosowana. Jerzy Lenard, zastępca prezydenta przekonywał, że wzrost stawek podatków jest nieznaczący, właściwie tylko o stopę inflacji, a dochody własne miasto musi mieć, bo za chwilę, przy konstruowaniu budżetu, pojawią się postulaty o dopłaty, o sprzątanie i o wiele innych wydatków. Dodał też, że według ministerialnych stawek, wzrost podatków mógłby być dużo wyższy, a maksymalna taksa zapewniłaby przychody do budżetu rzędu 3,5 mln złotych.

Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe
Przedwyborcze przepychanki podatkowe

Komentarze (3)

Też bym się nie zgodził na podwyżki podatków od nieruchomości, gdyby M. Obrębalski nie zadłużył tak Jeleniej Góry w czasie kryzysu to nie trzeba by było podnosić podatków a można by było nawet dotować większe zakłady pracy by ludzie zamiast pracować na czarno czy dorywczo lub brać zasiłki to by pracowali legalnie i płacili wymierne podatki a tak niestety szara strefa i niż demograficzny się szerzą bo nikt przy zdrowych zmysłach nie planuje swojego przyszłego życia w Jeleniej Górze za 1000zł w miejscowych trzy zmianowych obozach pracy.

Pisiorki zawsze na nie czy jest dobrze czy źle. Dobrze,że już za parę dni wybory a źle ,że tak długo rządzili.

wyjedź z tego miasta jak najszybciej, taki tytan intelektu i przenikliwy ekonomista jak ty najzwyczajniej się tu marnuje - od ręki dostaniesz robotę jako anal-ityk w londyńskim city za 10 k. funtów tygodniowo. jeszcze dziś wieczór pakuj do reklamówki białe adidasy, wizytowy dres, wszystkie swoje uniwersyteckie dyplomy i łap stopa na zgorzelec, potem kieruj się na północny - zachód: kierowców pytaj o grejt britajn.