To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przed premierą Osieckiej w Norwidzie

Przed premierą Osieckiej w Norwidzie

Już 30 marca o godz. 19.00 kolejna premiera w jeleniogórskim Teatrze Norwida - „Łotrzyce” Agnieszki Osieckiej w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka. Dziś, na tymczasowej scenie przy ul. Krótkiej, twórcy spektaklu mówili o kulisach swojej pracy nad spektaklem. 

Uczestnicy przedpremierowego spotkania z zespołem znaleźli się w dość nietypowej i szczególnej dla siebie sytuacji, bowiem zostali poproszeni o zajęcie miejsc na… scenie. Wszystko dlatego, że na widowni, między 7 a 8 rzędem krzeseł, bohaterki spektaklu, w które wcielają się Małgorzata Osiej-Gadzina i Katarzyna Trzeszczkowska zaprezentowały jedną z piosenek Osieckiej współtworzących spektakl. Piosenka wykonana została przez aktorki brawurowo, dając przedsmak tego, co można będzie zobaczyć w wersji skończonej już na scenie. Potwierdziła się zarazem stara prawda, że scena jest tam, gdzie aktor. I mimo, że „Łotrzyce”, nie są spektaklem stricte muzycznym (jak np. „Wielka woda”, którą można było oglądać w Norwidzie w reżyserii Jana Szurmieja), to usłyszymy kilka znakomitych piosenek, a jak wiadomo, piosenki Agnieszki Osieckiej, to mały teatr.

„Łotrzyce” to sztuka o dwóch aktorkach niespełnionych w życiu zawodowym i osobistym. Jedna jest starsza, druga młodsza, obie utrzymują się z chałtur. W odruchu desperacji, kiedy wydaje się, że niczego już w ich marnym życiu nie da się zmienić, jednak podejmują ostatnią próbę zmiany losu…

- To jest tekst ściśle feministyczny. On co innego znaczył 50 lat temu, a zupełnie co innego dzisiaj, kiedy zmieniła się sytuacja kobiet. – mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser jeleniogórskiego spektaklu. W spektaklu występują: Małgorzata Osiej-Gadzina, Katarzyna Trzeszczkowska i Robert Mania. Pozostali realizatorzy: scenografia - Leszek Paul, opracowanie scenariusza - Maciej Englert, choreografia - Karol Miękina, muzyka - Wiktor Osiecki, opracowanie muzyczne - Piotr Michalak, przygotowanie wokalne - Wojciech Kroczak, aranżacje i nagrania, akompaniament - Robert Wróblewski.

Uwaga! Dla Czytelników NJ mamy zaproszenia na „Łotrzyce” w jeleniogórskim Teatrze Norwida. Informacja, jak można je zdobyć w najbliższym wydaniu „Nowinach Jeleniogórskich” z 26 marca 2019 r. Zapraszamy do lektury!
 

Łotrzyce w Norwidzie (1).jpg
Łotrzyce w Norwidzie (2).jpg
Łotrzyce w Norwidzie (3).jpg
Łotrzyce w Norwidzie (4).jpg
Łotrzyce - plakat - nj24.jpg