To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przed nami 40. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego

Przed nami 40. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego

Każdy znajdzie coś dla siebie - wynika z programu 40. Biegu Piastów. Te największe w Polsce zawody narciarstwa biegowego odbywać się będą od 27 lutego do 6 marca na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Na liście startowej jest nawet dwukrotny mistrz olimpijski Giorgio di Centa!

40. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego - najpierw rozszyfrujmy tę nazwę. Festiwal, bo trwać będzie po raz kolejny przez 9 dni, podczas których rozegranych zostanie piętnaście biegów dla każdego: wyczynowców, ambitnych amatorów, amatorów początkujących, młodzieży i dzieci, miłośników biegania na nartach nocą, rodzin... Mile widziani będą także niepełnosprawni.

Z około 5500 zgłoszonych, około 30 procent to zawodnicy zagraniczni. Najwięcej jest Niemców i Czechów, ale już na trzecim miejscu są Norwegowie (63). W sumie do Szklarskiej Poręby zjadą reprezentanci 30 państw z Europy, Azji (jeden Hindus, pobiegnie na trzech dystansach) oraz Ameryki Północnej.
Bieg Piastów zawdzięcza to przynależności do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet, jak i znakomitej arenie: Jakuszycom i ich wspaniałym warunkom śniegowym. W tym sezonie są po raz kolejny jedynym miejscem w kraju, gdzie regularnie można biegać na nartach. Zalety Jakuszyc i miejscowych fachowców od przygotowywania tras widać było zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy niestety trzeba było - z powodu ciepła i deszczu - odwoływać kolejne biegi Worldloppet w Niemczech, Francji i Estonii. W tym samym czasie w Jakuszycach utrzymywano narciarskie trasy biegowe długości około 40 kilometrów.
"40." w nazwie Biegu Piastów oznacza, że czeka nas jego czterdziesta edycja. Jubileusz będzie fetowany 26 lutego podczas Gali Biegu Piastów w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida. Publiczność składać się będzie z osób zasłużonych dla Biegu Piastów. Ci, którzy zrobili najwięcej dla jakuszyckich zawodów, otrzymają medale i odznaczenia, a wszyscy zobaczą filmy o historii i teraźniejszości BP.
Bieg Piastów w tym roku wraca ze swoim startem na Polanę Jakuszycką, gdyż Polana Maliszewskiego, gdzie start był organizowany w ostatnich latach, zostanie odcięta od reszty tras linią kolejową, stale użytkowaną. Ma to swoją wielką zaletę: na Bieg Piastów będzie można dojechać wygodnie szynobusami, co zaoszczędzi zawodnikom i kibicom troski o dojazd samochodem i znalezienie miejsca parkingowego.
Organizatorzy zawodów ze Stowarzyszenia Bieg Piatów zapraszają do Jakuszyc zarówno biegaczy, jak i ich rodziny, przyjaciół oraz wszystkich innych, którzy chcą pokibicować i spędzić przyjemnie razem czas.
Więcej o Biegu Piastów w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

 

Program 40. Biegu Piastów
27.02 – Rodzinna Dziesiątka
27.02 – Biegi dziecięce (klasy I, II, III podstawówek)
28.02 – Bieg Przedszkolaka
28.02 – Bieg na 15 km klasykiem
29.02 – Nocna Dziesiątka
1.03 – Dolnośląska Liga Dzieci i Młodzieży
4.03 – 25 km klasykiem im. Wandy i Jerzego Lechowiczów
4.03 – 12.5 km klasykiem
5.03 – 54 km klasykiem
5.03 – Rodzinna Mila
6.03 – 28 km techniką dowolną
6.03 – 9 km klasykiem
6.03 – Rodzinne Przejście