To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przeboje muzyki symfonicznej. Rozdajemy zaproszenia!

Wspólnie z naszymi filharmonikami wystąpi znakomity czeski kontrabasista Miloslav Jelinek

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na koncertowe pożegnanie wakacji. W piątek, 29 sierpnia, o godz. 19.00 zabrzmią wielkie przeboje muzyki symfonicznej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka oraz czeskiego kontrabasisty Miloslava Jelinka, który wystąpi w roli solisty!

W programie pięć słynnych dzieł wybitnych kompozytorów: Wełtawa z cyklu symfonicznego Moja Ojczyzna B. Smetany, Uwertura do opery Wilhelm Tell G. Rossiniego, Kaprys włoski op. 45 P. Czajkowskiego, Koncert na wiolonczelę C-dur J. Haydna w transkrypcji na kontrabas i na finał hitowe Bolero M. Ravela!

Bardzo ciekawą częścią wieczoru będzie Koncert wiolonczelowy Haydna w transkrypcji na kontrabas, który wspólnie z naszymi symfonikami zagra znakomity instrumentalista Miloslav Jelinek - absolwent Konserwatorium w Kromieryżu i Akademii Sztuk Pięknych im. Janáčka w Brnie, wielokrotny laureat czeskich i międzynarodowych konkursów kontrabasowych, profesor honorowy Konserwatorium w Pekinie, założyciel Czeskiego Towarzystwa Kontrabasistów, twórca i kierownik artystyczny Brneńskiej Orkiestry Kontrabasowej, obecnie także profesor Akademii Muzycznej im, Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której klasę dyrygentury prowadzi Wojciech Rodek.

Miloslav Jelinek od szeregu lat zajmuje się literaturą koncertową na inne instrumenty w transkrypcjach na kontrabas. Jedną z takich transkrypcji jest właśnie Koncert C-dur na wiolonczelę i orkiestrę Josepha Haydna (w transkrypcji w D-dur), czyli utwór który zaprezentowany zostanie w Jeleniej Górze. Opracowanie, jakie zaprezentuje M. Jelinek, jest pierwszą na świecie transkrypcją tego właśnie koncertu wiolonczelowego na kontrabas. Podstawowym założeniem oryginalnej aranżacji nie jest dokładne naśladowanie gry na wiolonczeli, lecz prezentacja kontrabasu jako instrumentu solowego, z wykorzystaniem typowych dla niego możliwości koncertowych.

Przebojowy koncert na pożegnanie wakacji zapowiada się wielce atrakcyjnie nie tylko ze względu na przebojowy repertuar, ale i fakt, że niezwykle rzadko posłuchać można u nas mistrzów kontrabasu występujących w charakterze solistów.

Uwaga! Dla naszych czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 27 sierpnia, po godz. 14.30. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ” z zapowiedzią tego muzycznego wydarzenia. Zapraszamy!