- W ubiegłym roku zakończono ponad 15 tysięcy postępowań, a jednocześnie załatwiono więcej spraw, niż w analogicznym okresie wpłynęło do tutejszych prokuratur. Odsetek załatwionych w prokuraturach okręgu jeleniogórskiego spraw w stosunku do ich wpływu, to najlepszy wynik ze wszystkich okręgów regionu wrocławskiego – informuje rzecznik prasowy PO Tomasz Czułowski. - Równie dobre rezultaty osiągnięto jeśli chodzi o szybkość prowadzonych śledztw i dochodzeń. W poszczególnych kategoriach spraw trwających dłużej niż trzy miesiące, na tle innych okręgów regionu wrocławskiego, w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w jednostkach jej podległych, pozostawiono najmniej niezałatwionych spraw, co plasuje tutejszy okręg na pierwszym miejscu w tym zakresie.
Najlepsze wyniki osiągnęły prokuratury: lwówecka, lubańska, jeleniogórska i bolesławiecka.
Poprawie uległa także skuteczność prowadzonych postępowań przygotowawczych. W 2019 roku skierowano o 130 więcej aktów oskarżenia niż w 2018. W trzech czwartych spraw, w których przedstawiono zarzuty podejrzanemu, wniesiono następnie przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Jednocześnie osiągnięto najmniejszy procent uniewinnień w skali regionu wrocławskiego, odnotowując przy tym największą skuteczność apelacji od orzeczeń sądów pierwszej instancji.
Działania Prokuratury realizowane są także przez stosowanie środków zapobiegawczych wobec osób podejrzanych. W 2019 roku Prokuratury okręgu jeleniogórskiego wystąpiły do sądów o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 335 osób, z czego ponad 90 proc. wniosków okazało się skuteczne. Żadna ze spraw, w której stosowano areszt nie została następnie umorzona. Nie odnotowano także uniewinnień w sprawach, w których wobec oskarżonych stosowany był ten środek zapobiegawczy.
Ponadto, w ubiegłym roku, tytułem zabezpieczenia majątkowego, skutecznie ujawniono i zatrzymano majątek podejrzanych o łącznej wartości blisko 7 milionów złotych. Instytucja zabezpieczenia majątkowego została zastosowana wobec ponad 800 osób. To więcej niż w okręgu legnickim, świdnickim i opolskim. Jednocześnie osiągnięto najwyższy w skali regionu odsetek oskarżonych, wobec których zastosowano zabezpieczenie majątkowe.
Tylko w jednej ze spraw dotyczącej wytwarzania narkotyków Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skutecznie zabezpieczyła majątek przestępców o wartości niemal 900 tysięcy złotych. Zmniejszyła się także ilość spraw zawieszonych.
W minionym roku Prokuratura Okręgowa i prokuratury podległe prowadziły wyjątkowo dużo szczególnie poważnych śledztw.
Wydział Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w 2019 roku między innymi skierował akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Policji z Bogatyni i Zgorzelca, którym zarzucono szereg przestępstw, w tym udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się obrotem narkotykami i łapownictwo.
W Wydziale do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące działalności spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o., która doprowadziła szereg pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do warunków oferowanych umów o usługi reklamowe. Pod koniec 2019 roku skierowano pierwsze akty oskarżenia przeciwko osobom działającym na rzecz Spółki.
Wydział Organizacyjno-Sądowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze skierował akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę trzech kobiet, a także szeregu innych wyłudzeń, który doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości blisko 10 milionów złotych.
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy uczestnicząc w wyścigu ulicznym doprowadzili do śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych, kwalifikując ich zachowanie jako zbrodnię zabójstwa.
Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu oskarżyła czterech sprawców o wytworzenie znacznych ilości narkotyków i inne przestępstwa. W zlikwidowanej „fabryce” wytworzono łącznie blisko 8 kilogramów metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku.
Komentarze (13)
Ocena wypadła znakomicie – kończono więcej postępowań niż wpływało. Ktoś mnie oświeci o co chodzi?
Czego nie rozumiesz ? Rozpoczynali jedno postępowanie, a kończyli dwa. Też tak mam jak zmieszam prochy z wódą.
Co tu jest zbyt trudne do pojęcia? Zamykali wcześniejsze sprawy i udawało im się to szybciej niż zgłaszano nowe.
I śmieszno, i straszno.redaktor nie czyta tego co pisze?
No no no. Jakie wyniki. A ile przyjdzie jeszcze czekać na te rozpęte dwa lata wstecz. Aż władza się zmieni
kończono więcej postępowań niż wpływało - kuźwa kto to wymyślił ???
Zapraszam chętnych do wstąpienia w szeregi Policji,wtedy statystyka bedzie jeszcze lepsza. Tu zmiana władzy nie ma nic do rzeczy. Zapraszam niezadowolonych komentatorów, którzy prawdopodobnie siedzą na zasiłkach do służby ,wykazania się,a gwarantuje, że wszystkie komentarze będą bardziej zbliżone do realnej oceny pracy mundurowych. Czekamy
W policji to zdaje się jeszcze sprawa nie wpłynie, a już idzie do umorzenia z powodu niewykrycia sprawców
To od ilości zależy? Im więcej tym lepiej jakość się rozmywa.
ja jestem od dawna w policji bez wstępowania do niej. Jak coś zobacze albo dowiem się o czymś podejrzanym to wykonuje telefon i zgłaszam. Nie liczyłem ale przez ostatnie kilkanaście lat współpracy wysłałem już kilkaset filmików i przynajmniej kilka tysięcy zdjęć. Właśnie zaraz bede dzwonił bo jakies pijaczki hałasują pod oknem.
Nie podszywaj się. Przesadziłeś z tą prowokacją.
plose pana jak dolosne to zostane policjantem, mama mi mowi zebym zostal stazakiem bo tam w strazy tzeba miec mature, a jak nie bede siem ucyl to moge zostac policjantem. dobla ide telaz do pszeczkola a tam z ala bawimy sie w doktola. Jasiu lat 12
Poza wplywem spraw jest pozostalosc z roku poprzedniego stad mozna skoczyc więcej niz wpłynęło, gratulacje