To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Popłynęła ciepła woda w kranach

Popłynęła ciepła woda w kranach

Z ok. 200 mieszkań należących do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zdjęto junkersy. Ludziom podłączono ciepłą wodę z sieci ciepłowniczej. - Lada moment zakończymy pierwszy etap tego projektu – mówi prezes PEC-u Andrzej Latuszek.

Zamiast junkersów gazowych do mieszkań podłączana jest ciepła woda z sieci. To efekt wspólnego przedsięwzięcia PEC-u i JSM.

W tym roku zaplanowano zmianę sposobu ogrzewania w 375 mieszkaniach. - Kończymy pierwszy etap. W sobotę woda z sieci powinna popłynąć w ok. 200 mieszkaniach – mówi prezes PEC-u.

Już podłączeni są mieszkańcy Elsnera 1, lada dzień dołączą do nich lokatorzy budynków przy Elsnera 5 i Paderewskiego 18. W sumie to 180 mieszkań.
Tadeusz Mroczek, zastępca prezesa JSM przekonuje, że to korzystna zmiana. - Wielka płyta ma to do siebie, że jak jest szczelna to zaczynają się problemy z wentylacją. Wentylacja zamiast wywiewać powietrze, zaczęła nawiewać zimne powietrze i stąd następowało cofanie się spalin z junkersa a to przekładało się na poważne zagrożenia życia mieszkańców – mówi.

Przyznaje, że kiedy rozpoczynał się projekt, ludzie dość nieufnie podchodzili do zmian. - Ok. 30% mieszkańców było niezadowolonych – mówi T. Mroczek. - Potem jednak zobaczyli, jak wygląda to u sąsiadów, że jest czysto, estetycznie. Teraz sami pytają, kiedy będziemy likwidować junkersy.

Zaznaczył też, że po zmianie nie zwiększyły się rachunki mieszkańców. - Płacą tyle samo, co do tej pory – powiedział.

Jeszcze w tym roku ciepła woda z sieci popłynie w mieszkaniach przy ul. Transportowej 13, 13 A, 15, 17, 21 ab, 22, 24, oraz Zachodniej 6. Łącznie w tym roku PEC i JSM obejmą programem 375 mieszkań. Ostatnie będą budynki Transportowa 21 ab i 22. Tam inwestycja zakończy się 30 listopada. - W przyszłym roku planujemy podłączenie ciepłej wody do kolejnych 20 budynków. Na razie nie podam, w których, gdyż musimy porozmawiać z mieszkańcami – mówi prezes Mroczek.

Komentarze (1)

PECJG przygotowuje materiał, który pokaże jak wyglądała ta inwestycja. W przyszłym tygodniu będzie można pobrać prezentację z konferencji ze strony www.pecjg.pl, a w niej widać efekty wymiany.
Dla zainteresowanych likwidacją piecyków gazowych polecamy jeszcze www.cwu.krakow.pl. W JG proces wymiany wygląda podobnie, a nawet lepiej.