To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza

Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza

Wydarzeniem tegorocznej Nocy Muzeów w jeleniogórskim Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej było otwarcie wystawy „Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza”, w którym wzięła udział Małgorzata Prawdzic-Szczawińska – wnuczka Eugeniusza Głowacza, jedynego pochowanego na Dolnym Śląsku (w Sobieszowie) żołnierza 1. Kompanii Kadrowej. Wystawę przygotowaną na Wojskową Noc Muzeów w 100-lecie Niepodległości Polski oglądać można do końca października 2018 r.

Podczas wernisażu Małgorzata Prawdzic-Szczawińska mówiła o niezwykłych dziejach fotografii prezentowanych na wystawie. Albumy, zawierające ponad 460 zdjęć, oraz 140 negatywów na płytach szklanych rodzina państwa Głowaczów przechowywała podczas II wojny św. w dębowej skrzyni, zakopanej przy domu w Kobyłce, starannie ukrywając fakt, że Eugeniusz Głowacz był przedwojennym oficerem, służącym m. in. w twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Pod koniec wojny dom spłonął, wraz z całym rodzinnym dobytkiem. Uchowała się jedynie dębowa skrzynia z fotografiami, którą rodzina Głowaczów przewiozła do Sobieszowa, gdzie osiedlili się w poniemieckim domu przy ul. Szkolnej (dziś: Kamiennogórskiej), należącym uprzednio do Elfrydy Woschek. Po śmierci ppłk. Głowacza, podczas przeprowadzek rodziny, fotografie odbyły istną peregrynację poprzez Warszawę, Wołomin i kilka innych miejscowości. Po latach odkryto je w czasie… remontu dachu. Znaleziskiem zainteresował się robotnik budowlany, którego sąsiadka pracowała jako kustosz w Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Dzięki niej cenne znalezisko stało się elementem muzealnej ekspozycji w mieście położonym stosunkowo niedaleko Brześcia nad Bugiem, gdzie ppłk Eugeniusz Głowacz – pasjonat fotografii, myślistwa oraz turystyki motocyklowej i samochodowej – zdjęcia owe wykonywał.

Podczas wernisażu Małgorzata Prawdzic-Szczawińska przekazała w ręce Gabrieli Zawiły – dyrektora Muzeum Karkonoskiego – jeden z albumów zawierających przedwojenne zdjęcia. Na wystawie, przygotowanej przez Stanisława Wilka – szefa Muzeum Historii i Militariów  obejrzeć można skany wykonanych przez ppłk. Głowacza sepiowych fotografii, przedstawiających realia wojskowego życia w przedwojennej Polsce: manewry, obozy, życie garnizonu, zaprawę poranną żołnierzy, ćwiczenia w posługiwaniu się bronią, szwadrony kawalerii konnej, przedwojenne czołgi i wozy bojowe… Do najbardziej unikatowych zaliczane są wizerunki Józefa Piłsudskiego na Kasztance, z czasów I wojny św., oraz zdjęcia powstańców styczniowych, wykonane w latach 20. XX w. Prezentację uzupełniają zbiory odznaczeń z czasów odzyskiwania niepodległości i lat międzywojnia, gromadzone przez jeleniogórskiego kolekcjonera militariów Władysława Stasienkę. Najcenniejszym eksponatem był Krzyż Walecznych, którym Eugeniusza Głowacza odznaczono za udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., wypożyczony przez Małgorzatę Prawdzic-Szczawińską.

Wojskowa Noc Muzeów (1).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (2).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (3).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (4).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (5).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (6).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (7).JPG