To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Podejdź bliżej: Taki jest nasz świat

Podejdź bliżej:  Taki jest nasz świat

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii SKENE w jeleniogórskim Teatrze Norwida na wystawę zdjęć 13. edycji konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto 2017. Wernisaż w piątek, 19 maja, o godz. 18.00. Wystawę ogladać można w Jeleniej Górze tylko do 7 czerwca. 

Z blisko 8 tysięcy prac zgłoszonych do konkursu, autorstwa ponad 500 zawodowych fotoreporterów oraz freelancerów, na wystawie znalazło się 149 najlepszych zdjęć, wybranych przez tegoroczne jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego. Za Zdjęcie Roku - najważniejsza nagroda w konkursie - nagrodzono Szymona Barylskiego, freelancera. Zdjęcie z marca 2016 r. z obozu uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej. Spotykają się tam imigranci z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.
- To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.
Prace laureatów prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Portrety, Sport, Natura. Łączna wartość nagród w konkursie to ponad 120 tys. zł.

- Wyróżnione zdjęcia przypominają, co było najważniejsze w Polsce i w świecie w ubiegłym roku. Wiele z nich przywołuje emocje związane z takimi wydarzeniami, jak chociażby Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016. Ale ważne jest to, że głównie pokazują ludzi na co dzień, ludzi pozornie różnych w innych rejonach świata - mówi członek jury Wojciech Kompała.
Wystawie będą towarzyszą bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez Waldemara Kompałę – jurora siedmiu edycji konkursu i konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną w każdym mieście będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.

 

ZDJĘCIE ROKU - Szymon Barylski,  Freelancer.jpg
WYDARZENIA, zdjęcie pojedyncze - II miejsce -€“ Łukasz Głowala,  Freelancer.jpg
PORTRETY, zdjęcie pojedyncze - II miejsce - Filip Kowalkowski, Freelancer.jpg
KULTURA I SZTUKA,  fotoreportaż - I miejsce - Joanna Mrówka,   Forum Polska Agencja Fotografów.jpg
NAGRODA FUJIFILM - Daniel Frymark  Radio Weekend, Testigo Documentary.jpg
KULTURA I SZTUKA - I miejsce - Renata Dąbrowska.jpg
NATURA, zdjęcia pojedyncze -  I Miejsce - Mikołaj Nowacki, Freelancer.jpg