To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pod Łabskim Szczytem sukces

Pod Łabskim Szczytem sukces

Przytulne i wspaniale położone schronisko Pod Łabskim Szczytem powyżej Szklarskiej Poręby zajęło czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu schronisk PTTK magazynu „npm”. W gronie najgorszych znalazło się schronisko na Stogu Izerskim. Jego dzierżawcy są oburzeni tak niską oceną.

Pracownicy i współpracownicy magazynu turystyki górskiej „npm” zbierali dane do rankingu przez rok. Odwiedzali schroniska nie informując, że będą je oceniać. Kryteria były następujące: warunki noclegowe i sanitarne, wyżywienie, obsługa i ogólna atmosfera schroniska. Zwyciężyło schronisko na Przełęczy Przegibek w Beskidzie Żywieckim. Ostatnie miejsce dla bacówki pod Trójgarbem w Górach Wałbrzyskich.

Smaczne jedzenie, ciepły prysznic

Czym zasłużyło się schronisko Pod Łabskim Szczytem? Doceniono jego przytulną, górską atmosferę, a także starania gospodarzy. Dzięki nim w budynku jest bardzo czysto, nie ma problemu z ciepłą wodą, a jedzenie smakuje. Wśród gości dominują miłośnicy gór, którzy wędrują po szlakach z plecakami. Dla nich ponad godzina marszu pod górę ze Szklarskiej Poręby nie stanowi żadnego problemu. Przy dobrej pogodzie, jak przekonaliśmy się przed paroma dniami, pod Łabski docierają także wycieczki szkolne.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem prowadzone jest od 29 lat przez Waldemara i Elżbietę Maciejowskich. Gdy zaczynali, wjazd na górę był możliwy tylko końmi. Dziewięć lat temu wykonano drogę, dzięki czemu teraz da się dotrzeć do schroniska samochodem terenowym.

- Prądu nie ma i nie będzie, korzystamy z agregatu – opowiada Elżbieta Maciejowska. - W kuchni mamy gazówki, żadnych mikroweli.

Pod Łabskim Szczytem jest przytulnie między innymi dlatego, że nie dotarł tu przemysł turystyczny. Kiedyś w pobliżu czynny był wyciąg narciarski, planowano tu inwestycje, ale nic z nich nie wyszło i jak na razie nie zanosi się, aby stan rzeczy się zmienił.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 32/09.

Komentarze (9)

..Ile w tym schronisku ..kosztuje PIVO ??..

~C.d ..Pytam w imieniu mezczyzn-TURYSTOW ..

C.d. Nie napisałam jeszcze jaka jestem powalona , ale się poprawię.

piszecie o stogu izerskim ze dzierzawcy sa oburzeni , ja tam nocowalem troche najgorsze schronisko jakie istnieje brak wody cieplej prysznic leje sie ciurkiem z reszta trzeba tam byc bar czynny do 17 pozniej zero chyba ze trzeba prosic sie personelu zeby cos kupic

Byłem "Pod Łabskim" tydzień temu. Bardzo miła i cierpliwa obsługa. Niektóre wycieczki naprawdę wymagają anielskiej cierpliwości od pani za barem. Ja bym już dawno wszystkich wystrzelił na księżyc, ale pani jest super. Za to ciemnota w łazience (brak światła). Może za to dopiero czwarte miejsce.

..do - [~Sobie Ja..]..Ja mysle, ze ta Pani ..dostala slodkiego CUKIERECZKA do buzi ..od swojego NAJcudowniejszego meza !

zajebioza ten schron jest poetyczny miodzio !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ludki wielkanocne karkonosze sa piekne pieprzyc zakopane ty jest luzik tam masakra !!!!!!! docencie to !!!!!!!!!!!!!!!!!