To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Piłkarze lokalnych lig czekają na decyzję PZPN

Piłkarze lokalnych lig czekają na decyzję PZPN

Od kilku tygodni z powodu epidemii koronawirusa przez WHO nazwanej pandemią, zamknięte jest biuro Podokręgu Jelenia Góra Dolnośląskiego Związku Piłki nożnej. Codziennie dyrektor Kamil Wieliczko ma jednak telefoniczny i mailowy kontakt głównie z prezesami klubów, trenerami i zawodnikami oraz z prezesem DZPN we Wrocławiu Andrzejem Padewskim i z piłkarską centralą w Warszawie. W zdalnych kontaktach najczęściej padają pytania o decyzje dotyczące rozgrywek ligowych i pucharowych oraz o klubowe dotacje od samorządów, pomoc finansową i ulgi z PZPN. 

- Na wymienione, ważne dla piłkarskiego środowiska tematy zdarza mi się rozmawiać nawet po 30 – 40 razy dziennie. Były prawie półtoragodzinne konsultacje z działaczami z niższych lig i długie dialogi z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast na temat otrzymanych dotychczas przez kluby i w pełni nie wykorzystanych dotacji na działalność i drugich transz pieniędzy. Są podpisywane aneksy do umów z samorządami. Póki co, sprawę pozytywnie załatwiono już w Mirsku, toczą się rozmowy w Jeleniej Górze i Marciszowie i w innych miejscowościach regionu jeleniogórskiego. Zaoszczędzone z powodu przerwania piłkarskich rozgrywek pieniądze (koszt wyjazdów na mecze, opłaty dla sędziów) zaproponowałem przeznaczyć na rozbudowę i poprawę bazy sportowej. Kluby w naszym Podokręgu zaoszczędzą ponadto 70 tysięcy złotych dzięki pakietowi pomocy od PZPN. Dotyczy ona klubów niższych lig od trzeciej włącznie. Piłkarskie kluby zostaną zwolnione z obowiązkowych opłat za uczestnictwo w rozgrywkach w najbliższym sezonie 2020/2021 – mówi dyrektor Podokręgu Jelenia Góra DZPN Kamil Wieliczko.

Po wielu konsultacjach i dyskusjach najpóźniej do 11 maja, zgodnie z obietnicą prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, mają być znane szczegółowe rozwiązania dotyczące zakończenia sezonu 2019/2020 we wszystkich szesnastu związkach wojewódzkich w kraju. Pierwsza opcja zakłada zatwierdzenie aktualnych tabel ligowych, promocję liderów do wyższych lig i brak spadkowiczów. W drugim wariancie z tabel przed rozpoczęciem pandemii poznamy drużyny awansujące i zdegradowane. Możliwe jest również anulowanie futbolowego sezonu 2019/2020 i rozpoczęcie nowego w identycznym jak jesienią 2019 składem w każdej lidze.

- Na ostateczne rozstrzygnięcia musimy jeszcze poczekać, ale mam nadzieję, że żaden regionalny klub nie zostanie skrzywdzony – dodaje dyrektor Kamil Wieliczko. - Wierzę, że w lipcu będą dokończone mecze Pucharu Polski na szczeblu jeleniogórskiego Podokręgu BKS-u Bolesławiec z Hutnikiem Pieńsk i Lotnika Jeżów Sudecki z Apisem Jędrzychowice. Planujemy spotkania półfinałowe i potyczkę finałową w jednym tygodniu. Nie znane są jeszcze termin i miejsce rozegrania meczu barażowego o awans do III ligi pomiędzy aktualnymi liderami czwartoligowych grup dolnośląskich: zachodniej (Apis Jędrzychowice) i wschodniej (Polonia Świdnica). Działacze obu klubów wysłali wnioski licencyjne. Od nowego sezonu rozgrywki III ligi poprowadzi PZPN. Mecze w tej klasie sędziował Waldemar Socha, spotkania kobiecej ekstraklasy Elżbieta Faryniarz. Uprawnienia asystentki w meczach szczebla centralnego kobiet posiada Dominika Bernacka (wszyscy z Kolegium Sędziów Delegatura Bolesławiec).