– Kultywujemy tradycje piernikarstwa na Dolnym Śląsku - mówi Joanna Dumin, prezes fundacji Dominium Łomnica, organizator Święta Pierników. – Udało nam się ściągnąć pierniki m.in. z Trzcińska, z Łomnicy, z Mirska, z Barda Śląskiego, z okolic Oleśnicy, z Vrhlabi z Czech. Nie każdy ma czas w domu, by przygotować taki piernik. To święto jest okazją, by nauczyć się piec. Można tu dostać recepturę, osobiście upiec własne pierniki w kuchni ziemiańskiej i potem ozdobić je pod okiem najlepszy artystów na Dolnym Śląsku.
Jak mówi, przepisy są bardzo różne. – To jest zawsze tajemnica producentów, oni korzystają ze starych receptur, czasami zmieniają te przepisy i robią to po swojemu – mówi J. Dumin.
– Nie ma dziecka, które tu wchodzi i nie chciałoby zdobić pierników. Jeśli niektórzy nie chcą, to tylko dlatego, że mają tremę – tłumaczy Maria Topolanek z Brzeźnicy koło Barda, która prowadziła warsztaty zdobienia. Kobiety z Barda kultywują rodzinną tradycję wypieku słodkich pyszności. - Nie robimy tego zarobkowo, występujemy jedynie na imprezach na zaproszenie – zaznacza. A jakie są tajniki jej przepisu? – Przede wszystkim robić to z sercem – mówi pani Maria. - Obojętnie jaki weźmiemy przepis, nawet z internetu, on się sprawdzi. Trzeba dać odpowiednie produkty, bez ulepszaczy. Nie żałować przypraw, kakao, można dodać nawet prawdziwą kawę. Na pewno będą dobre.
Dzisiaj drugi dzień imprezy. W folwarku przy pałacu będzie można skosztować pierników, poznać tajniki zdobienia tych ciastek. O godzinie 15. zaplanowane jest czytanie znanych polskich bajek, m.in. Brzechwy, Tuwima. Będzie m.in. bajka Jaś i Małgosia. Będzie też występ Teatru Maska.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...