To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PESTKA 2015: Polak mały

PESTKA 2015: Polak mały

Cztery dni (od środy 27 do soboty 30 maja) potrwa jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze: Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA 2015, odbywający się pod hasłem Polak mały.

Tegoroczna edycja festiwalu, której idiom nawiązuje do znanego wiersza, jest próbą podjęcia dyskusji o współczesnej Polsce. Wszak bycie patriotą to podejmowanie ważnych tematów dotyczących ojczystej ziemi. „Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością” - wyjaśniają organizatorzy. - Zaproszeni twórcy podczas spotkań z widownią raczej nie powiedzą, kto nie jest patriotą, ani tego, kto nie jest prawdziwym Polakiem. W tym roku udajemy się w podróż po bardzo aktualnych tematach, wciąż raczkującej demokracji. Podczas naszych spotkań przyglądać się będziemy zachłanności władzy, braku zrozumienia dla matczynego poświecenia, umiłowania własnego domu, krzyku bezsilności w machinie porządku systemowego, aż do źródła popkulturowego kabaretu naszych zachowań. Zapraszamy Państwa na czterodniową opowieść teatralną, która może stać się dla nas wspólnym tematem do rozważań i donośnym wołaniem o happy end w niekończącej się baśni o Polsce.

Wśród najważniejszych wydarzeń tegorocznej PESTKI jest spotkanie z mistrzowską kreacją aktorską Jana Peszka w spektaklu „Podwójne solo”, która stanowić będzie jednocześnie otwarcie festiwalu (27 maja, godz. 19.00, sala widowiskowa JCK ) oraz prezentacja spektaklu „Obywatel K.” Artura Pałygi, wyprodukowanego przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Nowy w Zabrzu, który prezentowany będzie w ostatnim dniu festiwalu (30 maja, godz. 18:00, hangar na Górze Szybowcowej).

Inne spektakle festiwalu: w czwartek, 28 maja - „Mak-Pol” (według „Makbeta”) jeleniogórskiej grupy STA-ART. (godz. 17:00, sala widowiskowa JCK) oraz „Serce Polski” poznańskiego teatru Circus Ferus (godz. 19:00, hangar na Górze Szybowcowej); w piątek, 29 maja - „Spowiedź masochisty” Teatru Brama z Goleniowa (godz. 17:00, hangar na Górze Szybowcowej) i „The Floor: w moro po bułki” teatru Ad Spectatores z Wrocławia (godz. 19:00 sala Nova JCK) oraz „Sukienka z Dziurką” teatru Teraz Poliż z Warszawy (godz. 20:30, sala widowiskowa JCK). Na zakończenie Festiwalu, w sobotę 30 maja - „Projekt: Matka” Teatru Kana ze Szczecina (godz. 20:30, sala widowiskowa JCK).

Więcej szczegółów programu na www.jck.pl.

Bilety na spektakle do nabycia w sekretariacie Jeleniogórskiego Centrum Kultury (ul. Bankowa) , od wtorku do piątku w godz. 13.00 – 18.00 lub na stronie internetowej www.bilety.jck.pl.

Uwaga! Dla naszych czytelników mamy po trzy dwuosobowe wejściówki na każdy ze spektakli festiwalu. Otrzymają je osoby, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 27 maja, po godz. 12.00. Jedynym warunkiem odbioru wejściówek jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!