To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pamięć i czas kamienia

Pamięć i czas kamienia

Czas kamienia to akcja prowadzona przez dziesięć lat przez Tadeusza Piotra Prociaka - fotografa, projektanta graficznego i czasem podróżnika, jak się sam określa. Na wystawę Czas Kamienia otwartą właśnie w Muzeum Karkonoskim składa się dziesięć cykli realizowanych w czasie wędrówki autora przez wszystkie kontynenty. Kilkaset fotografii, obiekty fotograficzne i instalacje, szczelnie wypełniają muzealne przestrzenie, niejednokrotnie przytłaczając widza ilością i monotonią motywu.

Tadeusz Piotr Prociak swoją wędrówkę zaczął od Góry Mojżesza na Synaju w roku 2003 a skończył na boliwijskiej Sajamie przed trzema laty. Przebył blisko 500 tysięcy kilometrów i stawał na szczytach pięciu kontynentów. Zakopywał tam "kapsuły przetrwania" czyli plastikowe pudełka po filmach małoobrazkowych i kamień z odwiedzanego wcześniej szczytu.
- Należę do grupy fotografów, których interesują losy wykonywanych zdjęć. Z drugiej strony zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę kogoś interesują moje fotografie - zastanawia się autor wystawy otwartej właśnie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
O ile jest spokojny o trwałość negatywów i odbitek wykonywanych klasycznie technika srebrową, tak przyszłość cyfrowej fotografii napawa go niepokojem. Pytając sam siebie o sens świadomie uprawianej fotografii w dobie zalewu cyfrowych obrazów, w 2003 roku na szczycie Mont Blanc stanął bez aparatu fotograficznego. Miał ze sobą jedynie kolejną "kapsułę przetrwania", w której oprócz srebrowej odbitki i kolejnego kamienia umieścił kartkę z napisaną wiecznym piórem sentencją Non Omnis Moriar, dodając od siebie znak zapytania.
Znany krytyk i kurator fotografii Krzysztof Jurecki pyta na swoim blogu pyta czy będzie to jedna z najważniejszych wystaw fotograficznych 2016 r.? Odpowiedzi na to pytanie możemy się spodziewać 3 kwietnia, kiedy to krytyk i autor spotkają się na publicznej dyskusji w Muzeum Karkonoskim. początek spotkanie o godzinie 11.00.
Wystawę Czas Kamienia można oglądać do 17 kwietnia.