Pożar sadzy w kominie, który rozprzestrzenił się na niewielką część drewnianej konstrukcji dachu, dostrzegł właściciel ośrodka wczasowego. W porę zareagował. Użył do tego gaśnicy. Resztą zajęli się strażacy, którzy ostatecznie ugasili pożar. Rozebrali też część poddasza, gdzie znajdowała się nieszczelność przewodu kominowego. Jak przypuszcza rzecznik straży pożarnej st.kpt. Andrzej Ciosk prawdopodobną przyczyną pożaru mogła być wadliwa konstrukcja komina. Na szczęście nikt z gości nie wypoczywał wówczas w ośrodku.
Komentarze (5)
Czy pan właściciel czyści przewody dymowe przynajmniej raz na kwartał jak mówią przepisy ? Jeżeli nie, straż powinna mu jeszcze wystawić rachunek za akcję ratowniczą!!! Dalej, jeżeli nie były czyszczone kominy,a był ubezpieczony, to o odszkodowaniu może zapomnieć!
O Książce obiektu budowlane nie wspomnę.
Przepisy nie pozwalają PSP wystawiać rachunków za cokolwiek. Co do czyszczenia kominów przepisy nie mówią co kwartał, a minimum cztery razy w roku (jeśli jest potrzeba to częściej - po prostu przewód ma być czysty) - zauważalna różnica. Cztery razy mogą być przed i w sezonie grzewczym, co kwartał byłoby to czasem bezsensowna robota w okresie gdy z przewodu nie korzystamy. Oczywiście do tych minimum 4 razy dochodzi jeszcze obowiązkowy przegląd techniczny raz w roku!
W starych domach, praktycznie w kazdym, na skutek czyszczenia kominów drucianymi szczotkami kominiarskimi i wykruszania zaprawy spomiedzy cegieł nastepuja przedmuchy między ciągami dymowymi i wentylacyjnymi.Komin z przedmu****i nie nadaje sie do uzytku, bo mozna zaczadzieć.Lepiej wypalić sadzę w sposóbv kontrolowany niz czyścic komin 4 razy w roku zgodnie z przepisami i niszczyć go w ten sposób.
W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
•od palenisk w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
•od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej cztery razy w roku,
•od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej dwa razy
w roku.
•zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych usuwa się co najmniej raz
w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
"Lepiej wypalić sadzę w sposób kontrolowany" kiedyś właśnie tak robiono i było o wiele, wiele mniej pożarów spowodowanych nieszczelnymi kominami...