To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Oddala się wizja budowy drogi ekspresowej w naszym regionie

Oddala się wizja budowy drogi ekspresowej w naszym regionie

Budowa drogi S3 na odcinku z Legnicy do Lubawki „wypadła” z projektu zadań priorytetowych i powstanie – być może – dopiero po 2013 roku. Tak wynika z przedłożonego przez Ministerstwo Infrastruktury projektu. Protest w tej sprawie złożyła posłanka Elżbieta Zakrzewska.

- To bardzo ważna inwestycja dla naszego regionu. Dla kamiennogórskiej Strefy Ekonomicznej to wręcz sprawa życia i śmierci – napisała posłanka do ministerstwa.

Chodzi o odcinek drogi S3, o którym w naszym regionie mówi się od lat. Droga była wpisana do realizacji na lata 2009 – 2011, ale nie została wykonana. To m.in. dlatego, że nie było uzgodnień pomiędzy rządem Polski i Czech. Pierwotnie planowano, że S3 połączy się z czeską drogą R11.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło niedawno projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Wynika z niego, że S3 od Legnicy do Lubawki powstanie dopiero po 2013 roku. To jednak nic pewnego, gdyż zadań inwestycyjnych, zaplanowanych na ten czas jest naprawdę sporo. Do tego samego „worka” trafiła też budowa obwodnicy Bolkowa.

- To byłoby nielogiczne – mówi posłanka Elżbieta Zakrzewska. - Dokumentacja budowy tej drogi jest na ukończeniu. Jak wiadomo, dokumentacja jest ważna przez 2 lata. Jeśli w tym czasie budowa drogi się nie rozpocznie się, pieniądze na jej przygotowanie pójdą w błoto.

Posłanka napisała protest w tej sprawie. Ma poparcie gmin, które miały brać udział w tym projekcie. Zapowiada walkę o to, by droga znalazła się na liście zadań priorytetowych do realizacji do 2013 roku.

Jest na to cień szansy tym bardziej, że projekt nie jest jeszcze zatwierdzony. Jutro i w środę w Ministerstwie Infrastruktury odbędą się spotkania konsultacyjne.

Budowa S3 to jedyna przewidywana inwestycja MI w regionie jeleniogórskim.

Na zdjęciu - krajowa droga nr 3.

Komentarze (14)

A co na to MZ i Radni z Jeleniej Góry ?

Ziaro, co MZ i radni z JG mają do tej drogi?

A co z drogą JG.Zgorzelec,może jakieś inwestycje by się zaczęły.

ale co z drogami do Jelonki? Jakoś wszyscy olewają. Obwodnice będą potrzebne rowerzystmo jak tory w kirunku Lwówka.

Teraz nie drogi są najważniejsze, ale stadiony. A naród niech się przesiądzie na traktory.

Panie Zawiła tyle Pan dla nas załatwił !! skandal mieliśmy posła który nawet nie doprowadził nam drogi S3 skandal !!!!

Tak to jest gdy rządzenie opiera się tylko na PO- PR'owskiej pozoracji....

Drodzy Wyborcy-Wielkie Brawa!!!Dalej głosujcie na PO - a będziecie mieli kolejną propagandę sukcesu-tysiące km dróg,miliony nowych miejsc pracy,drugą Irlandię,etc./jak za Gierka/.Może pora na rozliczenie?Nie ma co się łudzić-nie będzie większych inwestycji w naszym regionie.Jesteśmy prowincją..Liczą się tylko "stolyca" i kilka innych większych miast

Może jest jeszcze czas, aby naprawić błędy sprzed kilkunastu lat, kiedy to pozwolono na zmianę przebiegu S3, która ominie Jelenią Górę szerokim na 30 km łukiem. Może warto pogadać i dogadać się z Cze****i, u których przy zmianie przebiegu naszej drogi należałoby wybudować jedynie ok. 30-40 km od granicy tuż za Jablonec - a dalej to już Czesi mają ekspresówkę do Pragi. S3 przez Jelenią Górę to jedyna szansa dla naszego miasta!!!

Ludzie, spokojnie... 'pionki' z Dolnego Śląska mają niewielki wpływ na to co się dzieje teraz z drogami. Wszystko jest w rękach Ministerstwa Infrastruktury, a może nie ? Jak wiecie okazało się, że 'nagle' potrzeba pieniędzy to Tusk z Rostowskim szukają, a że MI ma taki dorodny budżet... trzeba komuś zabrać. Taki los spotkał wszystkie regiony w Polsce... poczytajcie sobie newsy z Krakowa, Lublina czy Bydgoszczy na przykład.

Skoro - wg Ciebie - PO nie sprawdza się w zarządzaniu krajem, to na którą partyjkę, w najbliższych wyborach, powinienem oddać swój głos "Aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio" ?

Cieszy, że E.Zakrzewska przekształca się z gminnej parlamentarzystki, wykazując troskę o region. Martwi, że posłanka angażuje się w sprawy dróg. Budzą obawę, ewent. zapędy posłanki zmierzające do próby udrożnienia ścieżek wiodących do Karpnik. Tam to bowiem posłanka odkryła coś co nazwała "parkiem technologicznym", wyrażając jednocześnie ubolewanie, że kopalnia musiała zaniechać wydobycia.

A w Pradze międzynarodowy air-port /lepszy niż Wrocław i Okęcie/. Chińczycy nie bez powodu zakolegowali się z J.G., gdyż jesteśmy miastem naprawdę atrakcyjnym turystycznie i strategicznym geograficznie. Warto aby trochę geograficznych analfabetów zechciało poczytać mapę. Do Berlina i Drezna też mamy niedaleko. Póki co inna parlamentarzystka /honorowa Jeleniogórzanka/jest w stanie wymienić tylko 3 pasma górskie otaczające JG i Kotlinę.

A co z obwodnicą Szklarskiej Poręby? Panowie Wichniak i Sokoliński mówili, że to jest całkiem realny projekt.