To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od Mozarta do Beethovena

Od Mozarta do Beethovena

Już w najbliższy piątek, 2 grudnia, w jeleniogórskiej filharmonii koncert zatytułowany „Od Mozarta do Beethovena”. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej: zagra trzy słynne dzieła wielkich kompozytorów: Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Łaskawość Tytusa KV 621, Wolfgang Amadeus Mozart – II Koncert waltorniowy Es-dur KV 417, Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67. Za pulpitem dyrygenta stanie Dariusz Mikulski, który zagra także jako solista na waltorni. Początek muzycznego wieczoru o godz. 19.00.   

Jak zapowiadają organizatorzy, koncert ten będzie muzyczną podróżą po najbardziej popularnych dziełach muzyki klasycznej, które od ponad dwustu lat wyzwalają w słuchaczach entuzjazm, ekscytację, ale i wzniosłe uczucia.
Uwertura do opery „Łaskawość Tytusa” Wolfganga Amadeusa Mozarta ceniona jest nie tylko z powodu wspaniałej, wyprzedzającej epokę orkiestracji, ale także za ponadczasowe przesłanie opery: władza powinna być sprawowana mądrze i łagodnie, ludzką wrażliwość należy przedkładać nad racje polityczne. Z kolei II Koncert waltorniowy Es-dur, skomponowany przez Mozarta, ukończony w 1783, zadedykowany Josephowi Leutgebowi (przyjacielowi Mozarta, handlarzowi serów grającemu na rogu) to jeden z popularniejszych utworów muzyki klasycznej i jednocześnie niezwykły wyraz długoletniej przyjaźni artystów. Finałowa V Symfonia Beethovena, mimo chłodnego przyjęcia przez publiczność premierowego wykonania, które odbyło się 22 grudnia 1808 roku w Wiedniu, szybko zyskała uznanie wśród melomanów. Stało się to za sprawą jej patetycznego, burzliwego charakteru, który odpowiadał gustom nadchodzącej epoki i tak bardzo odróżniał się od klasycznej powściągliwości poprzednich dziesięcioleci. Jej pierwsze dźwięki, rytmiczny schemat „trzy krótkie dźwięki, jeden długi” – zapadają w pamięć tak szybko i tak głęboko, że łatwo je rozpoznać w kolejnych fragmentach utworu.
Solistą i dyrygentem koncertu będzie Dariusz Mikulski, który studia w Łodzi ukończył z wyróżnieniem w 1996 roku, a studia w Stuttgarcie w 1998 roku. Wtedy też rozpoczął naukę w salzburskim Mozarteum w Austrii. W 2003 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w zakresie instrumentalistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jako muzyk orkiestrowy bądź solista brał udział w wielu festiwalach muzycznych. Najważniejsze z nich to m.in. Europäischer Kultursommer, Salzburger Festspiele, Schleswig-Holstein Musikfestivall, MDR Musiksommer, Berliner Festwochen, Winterthurer Musikfestwochen, Schlossfestspiele Ettlingen. W latach 2005-2010 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Obecnie jest zatrudniony w Łodzi, w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, na stanowisku adiunkta. W 2008 roku otrzymał od Marszałka Województwa Dolnośląskiego Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go odznaczeniem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 29 listopada 2016. Zapraszamy!
 

Komentarze (2)

A czy muzycy muszą śmiecić przed budynkiem Filharmonii, kiepami? Codziennie po godzinie 10 przechodzę tamtędy i zawsze stoi tam ta sama grupka osób, pali papierosy i rzuca niedopałki na ulicę. Wracam później popołudniem i zawsze jest tam zasyfione. Kultura...

UWAŻAM,ŻE NIE TAK WAŻNE SĄ HONORY ,KTÓRE DYRYGENT UZYSKAŁ ALE BARDZO WAŻNE JEST JAKIM JEST CZŁOWIEKIEM I CZY UMIE I CHCE STWORZYĆ DOBRĄ ATMOSFERĘ WSPÓŁPRACY Z ORKIESTRĄ