To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Obrazy Dudy-Gracza w Muzeum Karkonoskim

Obrazy Dudy-Gracza w Muzeum Karkonoskim

Taka wystawa nie zdarza się co dzień. 3 listopada Muzeum Karkonoskie zaprasza na odsłonę obrazów jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Jerzego Dudy-Gracza. Wyboru 48 dzieł dokonała córka artysty, Agata Duda - Gracz, kurator tej wystawy. Ekspozycję nazwała znamiennym tytułem „Remanenty”. Wernisaż w Muzeum Karkonoskim zaplanowano na 3 listopada o godzinie 16.

Sam wernisaż także będzie miał nietuzinkową oprawę. Uświetni go koncert Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, którzy wykonają utwory Agaty Dudy-Gracz powstałe pod wpływem obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Ekspozycja została przygotowana w tej formie specjalnie dla Muzeum Karkonoskiego, z okazji 10. rocznicy śmierci artysty. Wybór prac jest reprezentatywny dla twórczości autora. Sam Jerzy Duda Gracz tak pisał o swojej twórczości: Kiedy myślę o polskim pejzażu, to we mnie budzi się tęsknota i żal, a właściwie złość, że tak zmarniał i tak niewiele go już zostało. Najpierw niszczył go „dynamiczny rozwój gospodarczy” i blokowiska PRL-u. Teraz dobijają obrzydliwe, tandetne supermarkety, stacje benzynowe, betonowe, kościelne dziwolągi i reklamy amerykańskich portek na chłopskich polach. Na szczęście są jeszcze peryferyjne polskie zadupia, gdzie jest cicho, pięknie, spokojnie i daleko od zgiełku i obłędu, „bardzo ważnych spraw codziennych”. Są nieba, chmury, deszcze, śniegi, mgły, wschody i zachody słońca, łąki, pola, trawy, drzewa, ogrody, strumienie, stawy i bajora, stare chałupy, krzywe domki i omszałe płoty.
Jeleniogórskiej ekspozycji towarzyszyć będzie katalog. Wystawa „Remanenty” Jerzego Dudy-Gracza w Muzeum Karkonoskim czynna będzie do 27 stycznia 2015 roku.