To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Najmłodszych pociąg do teatru

Najmłodszych pociąg do teatru

Od środy, 14 maja 2014 roku na scenach Osiedlowego  Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu dominuje teatr dla młodych i najmłodszych. Najazd amatorów teatru na Odek potrwa do 17 maja. Finał przewidziano w sobotę, 17 maja o godzinie 11 w Muzeum Przyrodniczym.

Tegoroczny projekt teatralny przygotowano pod hasłem „Jedzie pociąg z daleka czyli interdyscyplinarna podróż artystyczna”.

- W tym roku zgłosiło się blisko 30 zespołów,  z czego do konkursu  zakwalifikowaliśmy 23 spektakle, w tym sześć czeskich grup teatralnych – powiedziała Sylwia Motyl – Cinkowska, dyrektor ODK na Zabobrzu.

Konkurs rozgrywa się w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 12 i lat 16. Propozycje sceniczne ocenia jury. Na zmaganiach konkursowych nie kończy się togoroczny projekt teatralny skierowany do widzów najmłodszych.

- Postanowiliśmy zapoznać dzieci z historią naszego regionu – tłumaczy dyrektor ODK - Każdego  dnia wybieramy się w podróż do innego zabytkowego miejsca w regionie na pograniczu polsko-czeskim. Byliśmy wczoraj w Pakoszowie, dziś jedziemy do Zespołu pałacowego w Jilemnicach, jutro będziemy w Łomnicy.

W każdym obiekcie inna grupa teatralna prezentuje etiudy związane z danym zamkiem czy pałacem. Na finał w Muzeum Przyrodniczym grupa teatralna GZYGZAK z ODK opowie historię związaną z Zespołem Pocysterskim w Cieplicach.

Do piątku, 16 maja, w ODK na Zabobrzu od godziny 9 można oglądać  spektakle konkursowe.      

- Ciekawe propozycje plastyczne i słowne. Zauważamy interesujące poszukiwania  teatrzyków przedszkolnych. Panie opiekujące się  przedszkolakami wkładają w to dużo pracy – w przerwie pomiędzy przedstawieniami mówił Jan Kochanowski z Teatru Cinema, jeden z jurorów tegorocznego projektu teatralnego ODK.

W sobotę poznamy laureatów przeglądu. 

DSC_0575.JPG
DSC_0529.JPG
DSC_0534.JPG
DSC_0542.JPG
DSC_0549.JPG
DSC_0550.JPG
DSC_0554.JPG
DSC_0556.JPG
DSC_0559.JPG
DSC_0567.JPG
DSC_0570.JPG