To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Najlepsi Nikolay Varlamov i Joanna Goranko!

 Joanna Goranko zwyciężyła w starszej grupie wiekowej.

11-letni Nikolay Varlamov z Moskwy i 13-letnia Joanna Goranko z Poznania zwycięzcami VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci odbywającego się w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jury ogłosiło werdykt po czwartkowych przesłuchaniach ostatniego, III etapu konkursu, do którego zakwalifikowano aż dziewięciu młodziutkich pianistów (czworo w młodszej i pięcioro w starszej grupie wiekowej). W finale uczestnicy elitarnej rywalizacji grali wspólnie z jeleniogórską orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Mieczysława Gawrońskiego. Bardzo ciekawy i niezwykle emocjonujący koncert trwał ponad trzy godziny.

Atmosferę wydarzenia rozgrzała nie tylko imponująca gra znakomicie przygotowanych uczniów szkół muzycznych z Polski, Rosji i Chin, ale i przedłużające się oczekiwanie na wyniki konkursu, które ogłoszono z blisko godzinnym opóźnienie, czyli dopiero krótko przed godz. 23. Nie wszystko jest jednak do końca jasne. Przewodniczący jury, prof. Kazimierz Gierżod, przedstawił bowiem tylko laureatów głównych nagród oraz zestaw utworów, jakie zagrają podczas koncertu zamykającego konkurs. Laureatów nagród specjalnych (za najlepsze wykonanie polonezów, mazurków, nokturnów i koncertu z orkiestrą) poznać mamy dopiero podczas piątkowej konferencji prasowej poprzedzającej ceremonię rozdania nagród połączoną z koncertem laureatów.

Zwycięzca kategorii A - Nikolay Varlamov – jest uczniem Centralnej Szkoły Muzycznej w Moskwie przy Konserwatorium im. P. Czajkowskiego. Jego nauczycielem jest Daria Riabova. II miejsce w młodszej kategorii wiekowej wywalczył Paweł Wojciechowski – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie, którego nauczycielem jest Marzena Bieńkuńska. III nagrodę otrzymała natomiast Eva Gevorgyan – uczennica Kiry Shashkiny, z tej samej moskiewskiej szkoły, co laureat I nagrody.

Zdobywczyni I nagrody w kategorii B - Joanna Goranko – jest uczennicą Joanny Marcinkowskiej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. J. Kaliszewskiej). II nagrodę otrzymała Julia Łozowska – uczennica Joanny Ławrynowicz – Just z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 W Warszawie (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego). III nagrodę przyznano Michałowi Oleszakowi z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie, którego nauczycielem jest Żanna Parchomowska. Wyróżnienie otrzymał natomiast reprezentant Chin - Xiaozehen Yu z Pekinu, którego nauczycielem jest Zhang Zhiwei. Pedagodzy zdobywców głównych trofeów również zostaną uhonorowani nagrodami.

Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów konkursu w piątek, 21 listopada, o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. S. Strahla Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich".

fkch2014 (1).JPG
fkch2014 (2).JPG
fkch2014 (3).JPG
fkch2014 (4).JPG
fkch2014 (5).JPG
fkch2014 (6).JPG
fkch2014 (7).JPG
fkch2014 (8).JPG
fkch2014 (9).JPG
fkch2014 (10).JPG
fkch2014 (11).JPG
fkch2014 (12).jpg
fkch2014 (13).JPG
fkch2014 (14).JPG
fkch2014 (15).JPG
fkch2014 (16).JPG
fkch2014 (17).JPG
fkch2014 (18).JPG
fkch2014 (19).JPG
fkch2014 (20).JPG
fkch2014 (21).JPG
fkch2014 (22).JPG
fkch2014 (23).JPG
fkch2014 (24).JPG
fkch2014 (25).JPG
fkch2014 (26).JPG
fkch2014 (27).JPG
fkch2014 (28).JPG
fkch2014 (29).JPG
fkch2014 (30).JPG

Komentarze (9)

Gratulacje dla młodych pianistów!!!

Ps. Proszę redakcję o pożegnanie się z tą zachodnią manierą pisowni rosyjskich nazwisk. Dla nas wygrał Nikałaj Warłamow. Proste, bliskie wymowy rosyjskiej i jak fajnie się czyta, bez łamania języka.

Niezwykle uzdolniona młodzież. Grali fantastycznie!!!

Niezwykle uzdolniona młodzież. Grali fantastycznie!!!

Niestety nastąpiła dobra zmiana ,konkurs na dyrektora wygrał niejaki Janczak ,pół amator tenor i ten najważniejszy konkurs chopinowski dla dzieci NIE ODBĘDZIE SIĘ.Ale pisowskie gówno!

Nie będzie konkursu w listopadzie????dlaczego???bo zmienił się dyrektor filharmonii?Wstyd i wielka szkoda dla promocji miasta

Nie będzie konkursu w listopadzie????dlaczego???bo zmienił się dyrektor filharmonii?Wstyd i wielka szkoda dla promocji miasta

Nie będzie konkursu w listopadzie????dlaczego???bo zmienił się dyrektor filharmonii?Wstyd i wielka szkoda dla promocji miasta

zobaczcie ,co wyprawia Janczak.Konkurs zlikwidował i śmieją się z nas ,ostatnio byliśmy na warsztatach i profesorowie fortepianu bardzo krytycznie wypowiadali się o braku konkursu.Miał już swoją renomę i praktycznie wszyscy najlepsi Polacy się przez niego przewineli:Kociuban,Nehring ,Blechacz ,Świtalski i ostatnio Rosjanie ,naprawde przyszłe gwiazdy swiatowej pianistyki.Szkoda,ale ze Janczakowi nikt nie wytłumaczył,czym jest ten konkurs dla Jeleniej Góry ,recitale rozpoczynajace i kończace.Szkoda.

jest janczak i jego kobyla oraz psm w jeleniej dziurze.To wystarczy.