To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyka zza oceanu - rozdajemy zaproszenia!

W stolicy Karkonoszy wystąpi dwójka ameryklańskich muzyków: pianista Michael Brown i skrzypaczka Melissa White

Filharmonia Dolnośląska zaprasza na I Dni Muzyki Amerykańskiej. Bardzo atrakcyjne, trzydniowe wydarzenie, z programem w całości wypełnionym dziełami kompozytorów amerykańskich, w wykonaniu naszych symfoników i przede wszystkim artystów zza oceanu, trwać będzie w Jeleniej Górze od 4 do 6 grudnia.

Dni Muzyki Amerykańskiej to zupełnie nowa propozycja koncertowa, urozmaicającą i uatrakcyjniająca repertuar jeleniogórskiej filharmonii zarówno pod względem programu, jak i wykonawców. Pomysł nowego, cyklicznego wydarzenia muzycznego, odbywającego się u nas zawsze w pierwszej połowie grudnia, pojawił się blisko dwa lata temu, przy okazji wizyty w Jeleniej Górze Konsula Stanów Zjednoczonych w Krakowie, do której pretekstem był właśnie specjalny, „amerykański” koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Chęć poszerzenia współpracy jeleniogórskiej instytucji muzycznej z amerykańskimi artystami spodobała się gościom na tyle, że postanowili wesprzeć to przedsięwzięcie. Nie bez znaczenia był fakt, że zaangażowanie w jego realizację zadeklarował ceniony za oceanem dyrygent Piotr Gajewski – urodzony w Polsce dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Waszyngtonie, który wówczas koncertował z jeleniogórską orkiestrą.

To właśnie Piotr Gajewski opracował program I Dni Muzyki Amerykańskiej w Jeleniej Górze i zaprosił do nas solistów ze Stanów Zjednoczonych. Przyjazd artystów do Polski sfinansował natomiast Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, który jest partnerem wydarzenia. Dzięki amerykańskim mecenasom w stolicy Karkonoszy wystąpi dwójka świetnych muzyków: pianista
Michael Brown i skrzypaczka Melissa White. Na początek, w czwartek 4 grudnia, zagrają wspólnie koncert kameralny w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji. Dzień później, w piątek 5 grudnia, już w sali koncertowej FD Melissa White wystąpi jako solistka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, którą tego dnia batutą poprowadzi Piotr Gajewski. Na koniec, w sobotę 6 grudnia, w jeleniogórskiej filharmonii recital fortepianowy zagra Michael Brown. Szczegółowy program publikujemy poniżej.

I DNI MUZYKI AMERYKAŃSKIEJ - JELENIA GÓRA 4-6 GRUDNIA 2014

PROGRAM

4 grudnia, czwartek, godz. 19.00, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze - Cieplicach

wykonawcy:
Michael Brown (USA) – fortepian
Melissa White (USA) – skrzypce

program:
William Grant Still – Suita na skrzypce i fortepian
Paul Schoenfield – Four Souvenirs
Aaron Copland – Two Pieces na skrzypce i fortepian, Nokturn, Ukulele Serenada
Michael Brown – Sonata skrzypcowa
Duke Ellngton – Come Sunday
George Gershwin (transkrypcja Jascha Heifetz)- Porgy and Bess na skrzypce i fortepian

cena biletu: 20 zł

5 grudnia, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa im. Stefana Strahla FD

wykonawcy:
Piotr Gajewski – dyrygent
Melissa White (USA) – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

program:
Steven R. Gerber – Fanfare for the Voice of A-M-E-R-I-C-A
Samuel Barber – Uwertura The School for Scandal op. 5
Aaron Copland – Suita z baletu na orkiestrę Appalachian Spring
Leonard Bernstein – Serenada na skrzypce

ceny biletów: 40 zł, 30 zł

6 grudnia, sobota, godz. 19.00, Sala Koncertowa im. Stefana Strahla FD

Recital fortepianowy
Michaela Browna (USA)

program:
m.in. Aaron Copland, Samuel Adler, Leonard Bernstein, William Bolcom

cena biletu: 20 zł
 

Uwaga! Dla naszych czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na czwartkowy, cieplicki koncert inaugurujący I Dni Muzyki Amerykańskiej w Jeleniej Górze oraz po trzy dwuosobowe zaproszenia na koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę w sali Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 3 grudnia, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią tych muzycznych wydarzeń. Zapraszamy!