To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyka teatrów buntu to już!

Grupa Targanescu wystąpi 11 października w sobieszowskim "Muflonie".

Jubileuszowy - już dziesiąty – Festiwal Muzyki Teatralnej rozpocznie się 10 października, potrwa do 17 października. Muzyka teatralna rozbrzmiewać będzie w tradycyjnych dla tego festiwalu przestrzeniach: Filharmonii Dolnośląskiej, sobieszowskim „Muflonie” i kościele parafialnym w Piechowicach. Festiwal organizuje Stowarzyszenie Teatr Cinema z Michałowic.

Do tej pory na festiwalu gościła muzyka kompozytorów tworzących muzykę teatralną: choćby Bogusława Schaeffera, Jerzego Satanowskiego, Jacka Ostaszewskiego, Stanisława Radwana.
- Tym razem hasłem przewodnim będzie muzyka teatrów okresu zbuntowanego, lat 70. i 80. w Polsce, czyli krakowskiego Teatru Scena STU i Teatru Ośmego Dnia - zapowiada festiwal Katarzyna Szumska z teatru Cinema.
Koncertem otwierającym festiwal - 10 października w Filharmonii Dolnośląskiej – będzie muzyka Jacka Grudnia, znakomitego polskiego kompozytora, współpracującego z takimi tuzami polskiego teatru współczesnego jak Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski. W koncercie weźmie udział skład kameralny filharmoników dolnośląskich oraz zaproszeni goście, między innymi Maciej Grzybowski (fortepian).
Jacek Grudzień stworzył między innymi muzykę do poezji Mirona Białoszewskiego.
- To nas ostatecznie skusiło. Białoszewski też był buntownikiem, pisał poezję będącą w kontrze do czasów, w której powstawała - mówi koordynatorka festiwalu. - Muzyka Jacka Grudnia jest ilustracyjna, z niezwykłą przestrzenią, jak na muzykę współczesną nie jest bardzo trudna w odbiorze. W kolejnych odsłonach festiwal przeniesie się na scenę sobieszowskiego „Muflona”. W programie wydarzenie rozbrzmiewające songami ze spektakli krakowskiego Teatru STU w interpretacji Grupy Targanescu. Zespół od lat współpracuje z Teatrem Cinema, ma w Jeleniej Górze grono fanów.
- Zapowiada się przejmujący koncert. Tradycją naszego festiwalu jest bowiem produkcja nowych koncertów. Aż trzy wydarzenia, w tym koncert muzyczno-wokalny grupy Targanescu, powstały specjalnie na potrzeby Festiwalu Muzyki Teatralnej – dopowiada Katarzyna Szumska.
Także w Muflonie będzie można posłuchać koncertu eksperymentalnej muzyki elektronicznej, nieodłącznego elementu festiwalu. Zgodnie z tradycją, fragment najnowszego spektaklu „Rewia ognia”, będącego jeszcze w trakcie przygotowań, pokaże także Teatr Cinema z Michałowic. Najnowszą premierę Teatr Cinema przygotowuje na Festiwal Rozdroże w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W tym autorskim spektaklu Zbyszka Szumskiego gościnnie występuje tancerz z Izraela, Irad Mazliah.
- Jak w każdym spektaklu Teatru Cinema, także w tym będzie duża dawka muzyki - zapewniają organizatorzy festiwalu. W kościele parafialnym w Piechowicach koncert na gamby z osiemnastowieczną muzyką zaprezentuje grupa eksperta od muzyki dawnej, Macieja Kazińskiego. Koncert finałowy Festiwalu Muzyki Teatralnej powróci znów do Filharmonii Dolnośląskiej, partnera Teatru Cinema podczas tego przedsięwzięcia. Usłyszymy muzykę Lecha Jankowskiego, kompozytora z Poznania pracującego dla Teatru Ósmego Dnia, ale nie tylko.
Kompozytor współpracował choćby z ekscentryczną parą braci Quay, tworzących filmy inspirowane prozą Brunona Schulza. Niespodzianką dla odbiorców Festiwalu Muzyki Teatralnej mają być nowe interpretacje songów do słynnego spektaklu Teatru Ósmego Dnia: „Wzlot”.
- To nie jest tylko muzyka dla koneserów, zapraszamy szerokie grono słuchaczy - zapowiada 10. Festiwal Muzyki Teatralnej, muzykę eksperymentalną, lecz „przyjazną dla ucha”, Katarzyna Szumska.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na plakacie poniżej.

 

Uwaga!
Dla Czytelników „NJ” mamy po 3 dwuosobowe zaproszenia na festiwalowe koncerty, odbywające się w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze 10 i 17 października. Rozdamy je tym, którzy zadzwonią najszybciej w czwartek (9 października) po godzinie 12. na numer 75 75 247 81.
Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią festiwalowych wydarzeń.