To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mówią znaki graficzne

Mówią znaki graficzne

Były już pokazywane w Centrum Designu w Gdyni, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii BWA Dizajn w Wrocławiu w Bunkrze Sztuki w Krakowie i galerii BWA w Tarnowie. W podróży przez kolejne galerie, muzea i instytucji kultury w Polsce, dotarły także do Jeleniej Góry. Wszędzie wernisażom towarzyszą wykłady, warsztaty i spotkania. Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych od czwartku 20 kwietnia w Galerii BWA. Na wystawie zobaczymy także znaki/logotypy wielu firm i instytucji od lat związanych z regionem jeleniogórskim. Przed wernisażem, który rozpocznie się o godzinie 18.00, organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji. Początek o godzinie 13.00.

Znak to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Od końca lat 60. w Polsce nie powstała żadna wystawa ani publikacja podejmująca próbę całościowego pokazania historii znaków graficznych oraz identyfikacji wizualnych. Wędrująca po Polsce wystawa przekrojowo prezentuje polskie znaki oraz systemy komunikacji wizualnej. Ekspozycja przypomina ikoniczne projekty z lat 1945-1969, przybliża historię polskiej grafiki użytkowej, a także konfrontuje dokonania nestorów projektowania z najnowszymi pracami z dziedziny projektowania graficznego.

Wystawę podzielono na trzy części. Pierwsza z nich to odtworzenie legendarnej Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku. Na wystawie odbywającej się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, pokazano wówczas 335 projektów, wybranych przez Komisje Kwalifikacyjną z nadesłanych zgłoszeń – m. in. znak Pekao, Mody Polskiej, CPN-u, Unitry, Domu Handlowego „Telimena”, czy inne dziś ikoniczne znaki graficzne takich twórców jak: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański.

Druga część ekspozycji przedstawia 335 najnowszych znaków powstałych w latach 2000-2015, wybranych przez Radę Konsultantów i Komisarzy wystawy (Ryszarda Bojara, Martę Gawin, Viktoriyę Grabowską, Michała Łojewskiego, Katarzynę Roj, Kubę Sowińskiego, Marcina Wolnego oraz Patryka Hardziej i Rene Wawrzkiewicza) spośród 3000 zgłoszeń.

W części trzeciej zobaczymy znaki / logotypy najważniejszych firm i instytucji od lat związanych z regionem. Są wśród nich: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A., JZO S.A., Karkonoski Park Narodowy, Nowiny Jeleniogórskie, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Huta Szkła Kryształowego Julia, PMPoland S.A. Producent Maszyn Papierniczych, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" Sp. z o.o., Polcolorit S.A., Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA, Teatr CINEMA, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Termy Cieplickie, Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU, Agencja Reklamy i Promocji DAMI Sp. z o.o., AVC-LIGHTING Sp. z o. o.

2. Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych prezentowana będzie w jeleniogórskiej galerii BWA do 10 czerwca 2017 r.