Roman Lasocki, zapowiadając koncert, dowodził, dlaczego repertuar wybrany na ten wieczór jest tak ważny:
- Starałem się grać głównie muzykę kompozytorów polskich. I taką nagrałem na ponad 30 płytach. Wierzcie mi, gdziekolwiek nie byłem, dzieła polskie budziły najwyższe zaciekawienie i aplauz – mówił ze sceny jeleniogórskiej filharmonii.
Z towarzyszeniem Filharmonii Dolnośląskiej Melodie Chasydów na skrzypce i orkiestrę Romualda Twardowskiego – Niggunima zagrała Joanna Kasperczyk, a II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego – Karolina Miśkowiec. Młode skrzypaczki spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem przez jeleniogórskich melomanów.
W drugiej części koncertu zabrzmiała III Symfonia F-dur Od wiosny do wiosny Zygmunta Noskowskiego. Symfonia Noskowskiego, napisana w późnoromantycznym języku romantycznym, to dzieło patriotyczne. Noskowski cytował w nim ludowe tematy, inspirował się folklorem. Utwór ten wcześniej nigdy nie był wykonywany na tej scenie, co sprawdził i doniósł publiczności mistrz batuty, Tomasz Bugaj:
- Nasze dziedzictwo muzyczne traktujemy trochę po macoszemu. Na szczęście są wyjątki, do których należy Filharmonia Dolnośląska. Zygmunt Noskowski był ważną postacią w naszym życiu muzycznym. Patron naszego festiwalu, Ludomir Różycki, jako kompozytor był także kształtowany pod wpływem Noskowskiego – dowodził zasadność pojawienia się tego kompozytora na Festiwalu Młoda Polska.
Kolejny koncert w ramach festiwalu zaplanowano na 21 października. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Jerzy Swoboda. W programie muzyka Ludomira Różyckiego, Sławomira Kaczorowskiego, Bolesława Szabelskiego.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...