To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Młoda wirtuozka zagra Wieniawskiego

 Jako solistka wspólnie z jeleniogórską orkiestrą wystąpi skrzypaczka Celina Kotz

Już w najbliższy piątek, 20 października, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej filharmonii koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki”. W ramach tego przedsięwzięcia w Filharmonii Dolnośląskiej występują młodzi, ale doświadczeni już i cenieni instrumentaliści, którzy wspólnie z jeleniogórską orkiestrą, pod batutą wybitnych dyrygentów, wykonają wspaniałe dzieła wielkich kompozytorów.

20 października Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Celina Kotz. Koncert słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega.
W programie: Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskie, Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 , Robert Schumann – III Symfonia Es -dur op. 97 Reńska

Nieszpory sycylijskie – to dziewiętnasta w kolejności opera Verdiego, opatrzona jedną z najlepszych uwertur, jakie wyszły spod ręki kompozytora. Można w niej odnaleźć niezwykłą intensywność ekspresji muzycznej, bogactwo instrumentacji, pasję a także liryzm – przywołujące siłą wyrazu nie tylko atmosferę, ale nawet konkretne obrazy dramatu. II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego to dzieło kompozytora-wirtuoza. Dojrzały i wolny od zapożyczeń utwór olśniewa brawurową wirtuozerią i liryzmem partii solowej, mistrzowsko połączonymi z akompaniamentem orkiestry. III Symfonia Schumanna, zwana Reńską, zaliczana jest do nurtu muzyki programowej. Dzieło inspirowane pogodną atmosferą nadreńskiej krainy i napisane w szczęśliwym dla kompozytora okresie, pełne jest muzyki radosnej i optymistycznej. Całość składa się na szereg barwnych obrazów, zamkniętych w ramy symfoniczne.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten własnie koncert jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 17 października 2017 r. Zapraszamy!