To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowski „Scenariusz dla trzech aktorów” w Jeleniej Górze!

W znakomitym spektaklu występują: Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski i Jan Peszek

Od premiery „Scenariusza dla trzech aktorów” autorstwa Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na deskach krakowskiego Teatru STU minęło 30 lat. Z tej okazji twórcy owego znakomitego przestawienia zorganizowali specjalne, jubileuszowe tournée spektaklu. To wyjątkowa okazja do zobaczenia w akcji mistrzów polskiej sceny, której przegapić nie można. Szczególnie jeśli takie wydarzenie jest na wyciągnięcie ręki. W poniedziałek, 26 czerwca 2017, o godz. 19.00 Andrzej Grabowski, Jan Peszek i Mikołaj Grabowski zagrają swój słynny „Scenariusz dla trzech aktorów” w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida! 

To niezapomniany seans zbudowany na doskonałym tekście Bogusława Schaeffera oraz dowcipna gra prowadzona przez trzech wybitnych aktorów z inteligentnym widzem. Widowisko wypełnione improwizacjami znakomitych ludzi teatru, którzy prowadzą błyskotliwą, a czasem wręcz zajadłą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Poznajcie „aktorów instrumentalnych” - wyzwolonych z przymusu pełnienia roli referenta cudzych życiorysów, do jakiej zmuszał przez ostatnie cztery stulecia dominujący w Europie rodzaj teatru! - zachęcają twórcy spektaklu. - Mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą Państwa w niepowtarzalna przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, „teatru w teatrze”, na pograniczu absurdu i rzeczywistości. Ich prywatne spory i dyskusje artystyczne, intymne pragnienia, pozy i „miny” teatralne, a także kłótnie o zawodowe pryncypia stały się pretekstem dla groteskowej wizji ograniczeń twórczości scenicznej i sądu nad współczesną kulturą. To także nieco złośliwy, ale celny protest artystów.

Sztuka ta jest wciąż aktualnym fenomenem scenicznym, który był wielokrotnie nagradzany i obrósł wręcz teatralną legendą. W ciągu lat zdobyła grono wiernej publiczności, która wspomina ją jako wyjątkowe przeżycie. Zderzenie równorzędnych osobowości aktorskich niezrównanych w swoich popisach oraz zabawie formą i żartem, to gwarancja świetnej rozrywki z nerwem, prowokującej do oczyszczającego śmiechu.

Do grania sztuk Schaeffera potrzeba aktorów, którzy mają poczucie humoru. Którzy nie tylko rozumieją stopień zdeformowania dzisiejszego świata i rozproszenia myśli ludzkiej, ale którzy potrafią – nazwijmy to w ten sposób – śmiechem rozproszyć mroki współczesności. Ta cecha aktorów i reżysera musi się przecież rymować z wyjątkowym poczuciem humoru autora. Cyba nieźle sobie z tym radzimy, bo publiczność na naszych spektaklach bawi się nieprzerwanie od trzydziestu lat – wyjaśnia Mikołaj Grabowski.

„Scenariusz dla trzech aktorów” po prostu trzeba zobaczyć!

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy twejściówki na ten właśnie spektakl w jeleniogórskim teatrze. Informacja, jak można je zdobyć w  „Nowinach Jeleniogórskich” z 13 czerwca 2017 r. Zapraszamy!