To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Memy Marty Frej

Memy Marty Frej

Od piątku, 16 czerwca, w jeleniogórskiej galerii BWA oglądać będzie można Memy Marty Frej. To wystawa memów internetowych. Obrazów z tekstem komentujących otaczającą nas rzeczywistość. Marta Frej, poszukując inspiracji do swoich artystycznych działań, przenosi tą popularną formę na teren sztuki. Wernisaż 16 czerwca o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 29 lipca 2017 r.

Marta Frej tworzy rysunki, których wzorzec opiera się na zdjęciach i obrazach znalezionych w sieci. Okrasza je komentarzami, które trafnie diagnozują kulturowe mechanizmy zachowań, oraz sposoby myślenia, dotyczące przede wszystkim kobiecości oraz recepcji ciała. Jak twierdzi Zuzanna Sokołowska, Frej poprzez memy oswaja swoją fizyczność, której nie chce dopasowywać do powszechnie panujących kanonów piękna, jak i panującego  mitu urody, wykluczającego zmarszczki, cellulit oraz wszelkie inne formy naturalnego, fizjologicznego starzenia się organizmu, będącego postrachem współczesnych kobiet. Duża część z jej prac to memy-manifesty, które trafnie diagnozują żeńską sferę doświadczeń.
Marta Frej jest absolwentką ASP w Łodzi. Malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Współautorka książki „Memy i Graffy” stworzonej wspólnie z Agnieszką Graff. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Marta Frej - Ziemniaki.jpg
Marta Frej - Wyjście awaryjne.jpg
Marta Frej - Obrazy.png

Komentarze (1)

Sztuka jest wieczna
jak Bóg jak Kosmos jak Trawa
zawsze i wszędzie
nie zmieni tego internet
plastikowe pieniądze
nie zmienią tego feministki
kiedy wszysko pie...nie
nie będzie nas
piękno pozostanie