To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Marcialonga i Bieg Piastów będą się wspierać

Marcialonga i Bieg Piastów będą się wspierać

Marcialonga i Bieg Piastów należą do najważniejszych wydarzeń w biegach narciarskich w Europie. Współpraca między organizatorami tych niezwykłych imprez sportowych właśnie się zacieśnia – stały się bliźniaczymi organizacjami. Chodzi m.in. o to, aby więcej Włochów startowało w Jakuszycach i więcej Polaków próbowało swych sił na trasach regionu Trentino. Organizatorzy obydwu wielkich imprez biegowych chcą się wspólnie promować, wymieniać doświadczenia i wspierać. O swoich planach opowiedzieli na konferencji prasowej zorganizowanej w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze. Oprócz przedstawicieli Marcialongi i Biegu Piastów, byli też reprezentanci Wordloppet, prezydent Jeleniej Góry, a także wybitni zawodnicy. 

- W ramach Worldloppet zwykle spotykają się delegaci, działacze, a chyba najważniejsze jest, żeby spotykali się zawodnicy, ludzie, żeby promować wzajemnie regiony. To bardzo ważne w sporcie. Właśnie tak chcemy działać i stąd bliższa współpraca z Marcialongą. Chcemy aby zawodnicy bywali na różnych imprezach biegowych. To buduje atmosferę i sportowy klimat – mówił Maciej Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów. Przypomniał, że organizatorzy Marcialongi w swoim czasie bardzo popierali przyjęcie Biegu Piastów do elitarnego klubu Worldloppet.

Angelo Corradini, szef Marcialongi (a kiedyś prezydent Worldloppet) z entuzjazmem odniósł się do ściślejszej współpracy. - Mamy zbliżoną mentalność. Podobnie podchodzimy do wielu spraw. Ważna dla nas jest przyjaźń, na której możemy wspólnie wiele zbudować – podkreślał. Zauważył, że do Trentino na zimowe wakacje przyjeżdża coraz więcej Polaków, choć jak dotąd korzystają głównie z tras zjazdowych. Przypomniał o sukcesach Justyny Kowalczyk, Adama Małysza i Kamila Stocha, które odnosili na trasach i obiektach w regionie Trentino.

Na Marcialongę zapisać się nie jest łatwo, bo lista zamykana jest już w maju (7,5 tysiąca uczestników). W ramach współpracy z polskim ośrodkiem narciarskim organizatorzy włoskiego biegu chcą w tym roku udostępnić sto numerów startowych tylko dla Polaków. Pierwszy z tych numerów otrzymał prezydent Jerzy Łużniak.

Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektor Biegu Piastów, podziękowała przedstawicielom Marcialongi za wspaniałe partnerstwo. Zapowiedziała, że w Biegu Piastów zostanie wprowadzona narodowa klasyfikacja, gdzie uhonorowane zostaną najlepsze zawodniczki i zawodnicy z Włoch (na dystansie 50 km).

Spotkanie uzupełniły wypowiedzi Doroty Dzadkowiec, wybitnej, niezwykle utytułowanej biegaczki oraz Michała Skowrona, młodego bardzo obiecującego zawodnika (kadra Polski), wychowanka jeleniogórskiego klubu sportowego.

Współpracy dwóch znakomitych ośrodków narciarstwa biegowego bardzo sprzyja Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - To promocja całego regionu, a w Jeleniej Górze mamy dwustu zawodników, którzy regularnie startują w Biegu Piastów – argumentował po trosze żartobliwie. Warto przypomnieć, że Jerzy Łużniak był zaangażowany w organizację zawodów Pucharu Świata w Jakuszycach w 2014 r. Prezydent przypomniał, że wychowankowie jeleniogórskiego klubu sportowego odnoszą sukcesy w biegach narciarskich, jeleniogórzanie w ramach wolontariatu zawsze wspierają Bieg Piastów, a miasto funduje jeden punkt żywieniowy na trasie.

Rocznie w dwudziestu biegach narciarskich należących do Worldloppet startuje około 100 tys. biegaczy. W tym roku organizacja opracowuje kalendarz wszystkich biegów narciarskich (nie tylko Worldloppet), aby pomóc uczestnikom ułożyć własny plan startów. Zostanie w nim ujęte 150 takich imprez organizowanych na całym świecie. Nowością jest też ranking biegaczy stworzony w oparciu o wszystkie starty w biegach Worldloppet.

 

 


 

DSC_7813.jpg
DSC_7758.jpg
DSC_7761.jpg
DSC_7763.jpg
DSC_7772.jpg
DSC_7774.jpg
DSC_7781.jpg
DSC_7785.jpg
DSC_7789.jpg
DSC_7799.jpg
DSC_7804.jpg
DSC_7806.jpg
DSC_7808.jpg
DSC_7809.jpg
DSC_7810.jpg

Komentarze (3)

Łużniak, mam nadzieję przy tej okazji poruszył ważki problem zagrożenia demokracji w Polsce...

A to dziwne - jaki związek z Biegiem Piastów ma prezydent Jeleniej Góry? Rozumiem marszałek, starosta Powiatu jeleniogórskiego, a nawet burmistrz Szklarskiej Poręby. W ten sposób Łużniak może też podpisywać porozumienia w sprawie... Turnieju Czterech Skoczni:)

Jelenia Góra lubi podpisywać się pod projektami Szklarskiej Poręby, patrz Polska stolica rowerowa, z Maja na czele. Ile tych dróg rowerowych w Jeleniej nie wiadomo które wybierać...