W tym roku uczestnicy obchodów mogli wysłuchać wykładu dra Mariusza Dworzaczaka pt ”Zbiory lwowskie w Ossolineum”, obejrzeć wystawę „Czar kresów” oraz wpaść na Konkurs Piosenki Lwowskiej i Kresowej. Ten ostatni tradycyjnie wywołał mnóstwo wzruszeń, a zgromadzeni na sali JCK co rusz podchwytywali żwawe lwowskie melodie (jak „Tylko we Lwowie” czy „Usia siusia”), albo milkli, gdy ze sceny płynęły słowa poruszającego „Orlątka”. Nic dziwnego, że jury konkursu zarzuciło pomysł szczególnego wyróżniania któregoś z pięciu zespołów. Wszystkie - „Agat”, „Sybiraczki i Kresowianie”, „Wojcieszowianki”, „Sokolik” i „Rybniczanki” - zostały jednakowo nagrodzone sumą po 300 zł. Stanisław Kańczukowski, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, nie ukrywał, że powodem takiego podejścia do konkursu była też skromna suma na nagrody jaką dysponował. Prezes Kańczukowski wspomniał czasy, kiedy konkurs gromadził większą ilość zespołów, nie tylko z regionu , ale też z całej Polski. - Może za rok, na dwudziestą edycję uda się zdobyć większe środki i przygotować konkurs z większą ilością uczestników – mówi.
Ważnym punktem programu dzisiejszego popołudnia w JCK było rozdanie nagród w X konkursie historycznym „Ocalić od zapomnienia”. Pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych dostały (ex aequo): Natalia Janas z ZSOiT w Jeleniej Górze oraz Marta Krakowska z ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze.
Komentarze (1)
Jak zwykle samorządowcy skąpią grosza dla ludzi pozytywnie zakręconych, chcących ocalić od zapomnienia kawał polskiej tradycji i kultury.