To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Msza św. na Śnieżce z nowym biskupem

Msza św. na Śnieżce z nowym biskupem

Kilkaset osób uczestniczyło na Śnieżce w tradycyjnej polsko – czeskiej mszy odpustowej ku czci Świętego Wawrzyńca, patrona przewodników sudeckich i ratowników GOPR. Oprócz tych ostatnich przed ołtarzem przy obserwatorium meteorologicznym zebrało się sporo turystów, członków PTTK, pracowników KPN-u i nadleśnictw, naukowców, samorządowców i reprezentantów władz regionalnych.

Pod przewodnictwem biskupa ordynariusza diecezji Hradec Kralove, Jana Vokala z wiernymi modliło się wspólnie kilku kapłanów. Po raz pierwszy mszę celebrował i homilię wygłosił nowy biskup diecezji legnickiej (podlegają jej kościoły w regionie jeleniogórskim), 68 -letni Zbigniew Kiernikowski. Nie zabrakło biskupa seniora, wielkiego miłośnika Karkonoszy, Stefana Cichego. Po dziewięciu latach posługi biskupiej symbol władzy – pastorał na ingresie w Legnicy przekazał on swojemu następcy po decyzji papieża Franciszka.

 

Nowy hierarcha został biskupem w 2002 roku. Przez 12 lat kierował diecezją siedlecką. Lubi czytać książki i jeździć na rowerze. Jest otwarty na nowe technologie, prowadzi w internecie blog i nie unika dziennikarzy. Sam był reporterem Radia Watykańskiego i dla telewizji w 1997 roku komentował wizytę Jana Pawła II. Biskup Kernikowski jest znawcą zagadnień biblijnych. Wykładał w rzymskich uczelniach.

 

Po mszy na Śnieżce w Kotle Łomniczki na symbolicznym cmentarzyku uczczono pamięć ofiar gór.

Biskupi.jpg
DSCN4406.jpg
DSCN4407.jpg
DSCN4408.jpg
DSCN4411.jpg
DSCN4418.jpg
DSCN4419.jpg
DSCN4422.jpg
DSCN4424.jpg

Komentarze (5)

Ludzi coraz mniej, a ze Mszy Św. robią sobie pogadanki i spotkanie towarzyskie. Szkoda gadać! A gdzie dyscyplina sakramentów, której ma strzec bp. Cichy, jako przewodniczący Kongrgacji? Szkoda gadać! Muszą wymrzeć...

Brawa dla Karpacza,

Szklarska Poręba jak zwykle w tyle.

W tyle to ty masz mózg, Kotuś.

Tytuł tak ma się do turystyki jak pięść do nosa
Katotaliban!

Następna msza na deptaku w Karpaczu w podzięce innowiercom za zniszczenie miasta.