To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ludowe Inspiracje – Wielka Brytania

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Wojciecha Czepiela

Kolejny koncert z cyklu „Ludowe Inspiracje“ w jeleniogórskiej filharmonii już w najbliższy piątek, 27 kwietnia, o godz. 19.00. Tematem tego wieczoru muzycznego jest Wielka Brytania.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Wojciecha Czepiela. Jako solistka wystąpi altowiolistka Agata Juryś. Koncert słowem poprowadzi Joanna Moryc.
Program: Ralph Vaughan Williams – Uwertura Wasps, William Walton – Koncert na altówkę, Edward Elgar – I Symfonia As-dur op. 55.  

Motywem przewodnim tego wieczoru jest poszukiwanie charakterystycznych dla danego narodu brzmień. R. V. Williams jako badacz muzyki ludowej odegrał znaczną role w ocaleniu ginących ludowych pieśni angielskich. Ludowość i tradycja pojawia się także w jego kompozycjach. Uwertura do suity „Wasps” Williamsa, stworzonej z muzyki scenicznej do komedii O. Arystofanesa, cieszy się w Wielkiej Brytanii niesłabnącą popularnością. Muzyka Waltona odznacza się charakterystycznym i bardzo indywidualnym klimatem dzieł, a jego styl odbiega nieco od tradycyjnych schematów angielskich. Koncert na altówkę odznacza się na tle pozostałych jego koncertów bogactwem pomysłów oraz wyjątkowymi walorami wirtuozowskimi. Elgar jako kompozytor samouk pierwotnie był niedoceniany. Prawykonanie planowanej przez 10 lat I Symfonii zakończyło się fenomenalnym wręcz sukcesem i niewątpliwym zachwytem, tak publiczności jak i krytyków. Dziś wielu historyków muzyki uważa Elgara za najwybitniejszego przedstawiciela nowoczesnej szkoły angielskiej – informują organizatorzy koncertu.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 26 kwietnia, po godz. 13.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!