To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lada dzień zniknie scena

Lada dzień zniknie scena

Rozpoczął się remont Teatru Zdrojowego. Po odnowieniu elewacji i dobudowaniu nowoczesnego zaplecza, pora na renowację sceny i widowni. Aktorzy ponownie wrócą na deski za półtora roku. W tym czasie zespół będzie grał w Jeleniogórskim Centrum Kultury i MDK „Muflon” w Sobieszowie.

Zakres prac jest poważny – zabytkowa część sceniczna właściwie zniknie. Stara, drewniana konstrukcja wraz z częścią dachu zniknie. Zastąpi ją nowoczesna scena z orkiestronem i urządzeniami scenicznymi.

Równolegle z robotami budowlanymi prowadzone będą prace konserwatorskie wnętrza i jego elementów. W teatrze zachował się historyczny wystrój ciesielski widowni: balkony, loże, kolumny, pilastry, balustrady oraz sufit z zabytkowymi malowidłami.

Obiekt ufundowany przez Schaffgotschów zaprojektował w stylu neoklasycznym Albert Tollberg. Wzorcem cieplickiej budowli
był projektowany przez Schinkla teatr w Berlinie. Cieplicki obiekt wznoszono latach 1835 – 1836 z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha. Po jego śmierci dzieło kontynuowali jego potomkowie. Na początku był to teatr dworski, a po kilku latach udostępniony został szerszej, ale elitarnej publiczności.

Po wojnie, w latach 50. obiekt popadł w ruinę – dziurawy dach i brak gospodarza doprowadziły do zagrożenia katastrofą budowlaną. Po wykonaniu prac zabezpieczających rozpoczęto w latach 60. remont obiektu, który trwał 5 lat.

- Układ widowni po remoncie zostanie zachowany, ale będzie mniej miejsc siedzących ze względu na wymogi przeciwpożarowe. Konserwatorzy odtworzą historyczne malowidła, odrestaurują żyrandole i inne wartościowe elementy. Kosztem trzech rzędów krzeseł na balkonie powstanie nowoczesna kabina dla akustyka i elektryka. Położymy też nowe instalacje i systemy zabezpieczające – opowiada Małgorzata Nauka ze Zdrojowego Teatru Animacji.

Remont i przebudowa teatru pochłonie około 9 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W czasie półtorarocznej przerwy przeznaczonej na inwestycję zespół Zdrojowego Teatru Animacji cały czas będzie grał – w sali JCK przy ulicy Bankowej i w MDK „Muflon” w Sobieszowie oraz, tak jak do tej pory, na wyjazdach. Latem w Parku Zdrojowym stanie cyrkowy namiot, w którym będą wystawiane spektakle.

- Nie rezygnujemy z produkcji nowych przedstawień. Najnowsza premiera - „Tomcio Paluch”, już za dwa tygodnie. Planujemy także realizację widowiska plenerowego – dodaje M. Nauka.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ