To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kowary przejmują prowadzenie liceum

Kowary przejmują prowadzenie liceum

Od 1 stycznia 2017 roku samorząd Kowar przejmie od powiatu jeleniogórskiego prowadzenie tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema. – Podjęliśmy się tego zadania, aby utrzymać tą szkołę – mówi burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska.

Uchwałę o przekazaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach tamtejszemu samorządowi podjęli radni powiatu jeleniogórskiego podczas ostatniej sesji. Decyzja zapadła niemal jednogłośnie, stosunkiem głosów: 18 za przy 1 przeciwnym. Wcześniej zgodę na takie rozwiązanie wyraziła też rada miasta Kowary. - Rozmowy na ten temat trwały praktycznie od początku roku – mówi starosta jeleniogórska Anna Konieczyńska. - Nie były one łatwe, zaś główne rozbieżności dotyczyły terminu w którym ma być przekazana szkoła oraz kwestii kto pokryje koszty notarialne całej operacji. Ostatecznie uzgodniliśmy, że podzielimy się nimi z gminą po połowie. Jako powiat zdecydowaliśmy się na oddanie prowadzenia kowarskiego ZSO gdyż koszty jego utrzymania przerastają nasze możliwości. Gmina będzie miała łatwiej, gdyż w jej przypadku korzystniejszy jest przelicznik na podstawie którego wyliczana jest subwencja oświatowa.
- Przejęliśmy prowadzenie ZSO od powiatu bo bardzo zależy nam na dalszym istnieniu tej szkoły, z 65 – letnią tradycją – mówi burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska . Mamy też pomysły na jej rozwój. Myślimy na przykład o otwarciu klasy sportowej o profilu piłka nożna. Chcemy w ten sposób być konkurencyjni dla szkół jeleniogórskich. Już teraz nie mamy się czego wstydzić. Świadczy o tym wzrost zdawalności matury w naszym liceum z 42 procent w 2015 do 80 procent w tym roku.

Obecnie w ZSO w Kowarach jest 67 uczniów. W każdym z trzech roczników funkcjonuje jedna klasa. Większość z licealistów wcześniej była uczniami funkcjonującego w tym samym budynku gimnazjum. Po przejęciu przez miasto obie placówki zostaną połączone w jeden zespół szkół. Umożliwi to zmniejszenie kosztów funkcjonowania obu placówek m.in. poprzez utworzenie jednej obsługi administracyjnej.

DSC_3432.JPG
DSC_3441.JPG
DSC_3445.JPG
DSC_3446.JPG
DSC_3447.JPG
DSC_3451.JPG
DSC_3453.JPG
DSC_3454.JPG
DSC_3456.JPG
DSC_3460.JPG
DSC_3461.JPG
DSC_3464.JPG
DSC_3469.JPG
DSC_3470.JPG
DSC_3471.JPG
DSC_3473.JPG
DSC_3476.JPG

Komentarze (11)

Burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska nie nadaje się na to stanowisko.
Nie ma pojęcia o zarządzaniu pięknymi Kowarami.

Panie radny, niech się przedstawi pan z nazwiska, bo pisać głupoty pod pseudonimem, to każdy potrafi, także ja!

Bożena Wiśniewska kiedyś przez kilka miesięcy dyrektorowała szpitalowi Bukowiec w Kowarach.
Narobiła długów i zwolniono ją.

Panie radny niech pan napisze jakie Pan ma pomysły na na zarządzanie Kowarami. Krytykować każdy potrafi. Mieszkaniec Kowar

Gimnazja idą do likwidacji to jaki zespół szkół ?
Liceum owszem może profile ze dwa jeden humanistyczny drugi ze ścisłych przedmiotów ? A piłka nożna to po lekcjach w klubie. Chyba , że hala będzie budowana to wszelkie gry zespołowe mogłyby być.

Kowary, najbiedniejsze miasto w byłym województwie jeleniogórskim, bierze na swoje utrzymanie placówkę oświatową.
Uważam, że wszyscy radni od lewa do prawa, powinni wspierać Panią burmistrz w jej poczynaniach. 0 awantur, 0 kontrowersji. Zacznijcie mówić jednym głosem, dyskutować we własnym gronie, a na posiedzeniu rady mówić jednym jedyny głosem.
Kowary to "nieodkryta kopalnia turystycznych cudów". W cieniu Śnieżki i Karpacza stanowi naturalne geograficzne przedłużenie Karpacza, tej zapyziałej i zapchanej do granic niemożliwości garkuchni z noclegowymi pryczami.

oczywiście nie "do granic niemożliwości", lecz do GRANIC MOŻLIWOŚCI.

Bo najważniejsza jest DIEDTA

no to kolo 7 lat daje na to gospodarowanie i pózniej padaka...kowary powinni przejąć czesi wtedy jest 1procent szans na przetrwanie. .albo nawet cygany wyjadą z tego sracza,,,..i to masowo ...

Za co Powiat jeszcze odpowiada ? Ten co długów tam narobił bierze niezłą emeryturkę.