To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Kto zabija, ten nie grzeszy” w Otwartej Papierni

„Kto zabija, ten nie grzeszy” w Otwartej Papierni

To niezwykle interesująca ekspozycja Natalii Laskowskiej pod budzącym kontrowersje tytułem „Kto zabija, ten nie grzeszy”. Podczas środowego (30 października) finisażu wystawy w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego 11 o ekspozycji opowiadał jej kurator, Maciej Pierzchała.

Natalia Laskowska - artystka wizualna, jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tekst „Kto zabija, ten nie grzeszy”, który ją zainspirował do zatytułowania wystawy, został napisany mazakiem na murze katowickiego blokowiska i jest to fragment kibolskiej piosenki, śpiewanej przez tzw. „ultras”, czyli zagorzałych kibiców piłkarskich, najczęściej zrzeszonych wokół skrajnie prawicowych ugrupowań. Ta wystawa jest ważnym i mocnym głosem młodej osoby – artystki – a więc wyrażonym środkami jej najbliższymi, poprzez obraz, dźwięk, słowo. Głosem w dyskusji na temat wszechobecnej w przestrzeni publicznej agresji, wyrażającej się nie tylko w tekstach kibolskich piosenek, ale także napisach i rysunkach, które pojawiają się na murach polskich miast. Ekspozycja podzielona jest jakby na 6 planów. Pierwszy, to zwieszające się z sufitu i sięgające podłogi ogromne płaszczyzny papieru zamalowane tak, jak osiedle bloków w Katowicach, gdzie artystka się wychowała. Można na nich dostrzec wiele wulgarnych napisów, które znamy doskonale, bo i w naszym mieście można je odnaleźć. Drugi plan, to napis na ścianie „Dobro Pany”, który jest przeciwstawieniem np. „Legia Pany”, GKS Pany” itp. Trzeci, „Kilim”, to instalacja wykonana w tkackiej technice kilim. Czwarty – „Wyspa” – instalacja składająca się z sześcianu i umieszczonego wewnątrz niego pamiętnika datowanego na 2158 rok, który jest rodzajem świadectwa osób, które uciekły na wyspę i tworzą społeczeństwo zorganizowane według zupełnie nowych zasad – dobre i empatyczne. Piąty, to wideo będące surowym czarno-białym zapisem wędrówki autorki ulicami Szczecina, w tle czytany przez nią tekst manifestu feministycznego pt. „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum”. Oglądającym towarzyszą intensywne, drażniące wręcz dźwięki będące efektem graficznego zapisu EKG i Holtera świni o imieniu Lily oraz autorki. Posłużył on jako partytura dla utworów na skrzypce i saksofon – to szósty plan.
Wystawa prezentowana w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze od 29 września, w budzi różne skojarzenia i prowokuje do dyskusji, rozmów także o nas samych, o relacjach między ludźmi we współczesnym świecie.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 5 listopada 2019 r.

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg