To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kościół ewangelicki na galerię sztuki - pierwszy ruch

Fot. Adam Łaciuk

Bolków ma pomysł, jak zagospodarować dawny kościół ewangelicki. Ma w nim powstać galeria historyczno – artystyczna. Zrobiono właśnie pierwszy ruch: są środki finansowe na remont, ruszyła procedura wyłonienia Inspektora Nadzoru Inwestorskiego. Finał prac przewidziano na koniec 2019 roku.

W Bolkowie rozpoczęto projekt współfinansowany ze środków unijnych na odbudowę i zmianę sposobu użytkowania dawnego kościoła ewangelickiego. Ma w nim powstać „Bolkowska Galeria Historyczno – Artystyczna ARS ET Historia”.

Odbudowa obiektu, który po II wojnie światowej nie pełnił już funkcji sakralnej, a wykorzystywany był między innymi jako sala gimnastyczna szkoły, jest już dokładnie opracowana. Zostanie nadbudowany hełm na wieży kościoła oraz odtworzony chór w poziomie antresoli. Elementy zabytkowe obiektu poddane zostaną rewaloryzacji. Na wszystkich połaciach dachowych położona zostanie dachówka ceramiczna karpiówka. Obiekt będzie miał nową elewację oraz stolarkę okienną i drzwiową. Zakres prac zatem imponujący.
W Bolkowskiej Galerii Historyczno - Artystycznej znajdzie się miejsce dla biblioteki publicznej, przestrzeni ekspozycyjnej, punktu informacji turystycznej, sali widowiskowo - koncertowej.
- Obiekt zostanie przywrócony społeczeństwu. Wiążę z nim duże nadzieje, na pewno będzie wsparciem dla Muzeum Zamek Bolków. Mamy pomysły na wspólne z domem kultury i UM Bolków działania w Bolkowskiej Galerii Historyczno – Artystycznej – powiedział Adam Łaciuk, kustosz Muzeum Zamek Bolków Oddział Muzeum Karkonoskiego.
 

Komentarze (19)

napiszcie że od kilku dni Polska dostarcza 60mln metrów gazu na ukrainę bez żadnej umowy! bez warunków zapłaty, nie ustalono ceny za metr i czy będą płacić w dolarach czy w euro - czy może nie zapłacą w ogóle bo niema umowy - na ukraińskich forach śmiech z Polski i Polaków że znaleźli sobie frajera do płacenia za gaz, bo ukry chcą mieć gaz za darmo a nie płacić, rosji nie płacili to nam też nie zapłacą - od czwrtku PGNiG podniósł ceny gazu dla polaków i niebawem to wszyscy odczujemy

I to się chwali ,będziecie mieć zasługi w Niebie.

rewaloryzacja to nie to samo co rewitalizacja, także tam poprawić by się zdało :)

,, nie chce sie chodzic do Koscioa,to robia galerie.
Za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to
Kosciol Ewangelicki zotal przerobiony na Katolicki przez sp.Papierza Piusa i obecnie mamy Sanktuarium Krzyza Swietego,tak po katolicku

a tego akurat nie bo uznano, że w Bolkowie wystarczy jeden kościół - katolicki, który jest w rynku ...

A to w Bolkowie nie ostał się żaden ewangelik? Kościół to także nie jest miejsce na salę gimnastyczną. Czy ktoś w ogóle prowadził taką ankietę? Bo w Jeleniej Górze jest kościół ewangelicko augsburski i są ewangelicy. Może trzeba o to zapytać także w tym kościele, czy nikt nie dojeżdża z Bolkowa na nabożeństwa do Cieplic?

Zamiast się "wymądrzać" religijnie na forum, proponuję najpierw poczytać o historii i statusie (byłym i aktualnym) tego obiektu ...

- Wiesz ?.. gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to byly jeszcze ruiny Synagogii.Teraz juz zapomniane miejsce,a szkoda Naszych Braci starszych w Wierze,gdzie maja sie modlic ?,gdzie jest ich Dumny Cmentarz ?

Budynek po synagodze jest w Kowarach, między dworcem a piekarnią, tylko czy tam są jeszcze Żydzi wyznania żydowskiego? A jeśli tak, to dlaczego nie chodzili do niej na modlitwy? A cmentarz żydowski jest przecież przy ul. Sudeckiej, nie wiem w jakim jest stanie, ale w Jeleniej Górze jest dużo ludzi wyznania mojżeszowego, więc powinni o niego zadbać. A gdzie była lub jest synagoga w Jeleniej Górze, bo nie mam takiej wiedzy? Gorzej jest z cmentarzem ewangelickim, bo komuniści go zlikwidowali w latach siedemdziesiątych. Kościół pozostał, a w miejscu cmentarza jest ulica i parkują tam samochody. Powinni wiedzieć, że parkują na grobach ludzkich.

A gdzie ty widzisz tych wszystkich wyznawców mojżeszowych i ewangelików? Ogarnij grzywkę bo chyba ci oczy zasłania.

Rozejrzyj się dobrze, a jeszcze lepiej weź okulary, a jakbyś znał ich zwyczaje, to gołym okiem ich zauważysz. A ewangelików można spotkać w cieplickim kościele przy pl. Piastowskim.

,, kamienne macewcy trafily na skladowisko kamieni przy grudwaldzkiej,na tylach tecso mozna jeszcze .. zobaczyc.
Cmentarz przy sudeckiej byl otoczony ceglanym murem,co pozostalo,szkoda pisac .. paniusie z pobliskich Polskich domow-willowych wychodza ze swoimi pocie****i-pieskami na spacerki na ZAWSZE istniejacy Cmentarz Zydowski - Naszych
Braci Starszych w Wierze

Chodzenie na cmentarz żydowski z psami to już ****stwo, tak jak chodzenie z psami na katolicki cmentarz, bo ewangelickiego już nie ma, za to na nim parkują samochody.

,, walczcie o swoje,cieplice to tylko czekaja na jeleniogorskie pieniadze.Cmentarz przy kosciele ewangielickim w Jeleniej gorze zostal odnowiony za unijne pieniadze,teraz kolej na was - cieplice !

do em - Na cmentarzu ewangelickim w Cieplicach w latach siedemdziesiątych położono asfalt, więc nie ma czego tam odnawiać, a sam kościół ma się dobrze.

,,jaki pastor taki cmentarz

A co pastor miał do powiedzenia w latach siedemdziesiątych XX wieku? Nic. Obecnie pastor nie spowoduje rozbiórki drogi pokrytej asfaltem, jaki pojawił się w miejscu cmentarza, a płyt nagrobnych już nie ma, bo nie wiadomo dokąd je wywieziono.

,,wywieziono,tak jak te inne w poznanskie do ponownego uzytku,za zgoda uwczesnego dyrektora gosp.komunalnej