To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Komiks na topie

Komiks na topie

W sali wystawienniczej na parterze jeleniogórskiej Galerii BWA przez najbliższy miesiąc można oglądać twórczość komiksowo – rysunkową Rafała Tomczaka „Otoczaka”. Jeleniogórskich odbiorców sztuki z pewnością zainteresują prace tworzone w dużej mierze tutaj, w Jeleniej Górze.

Rafał Tomczak, rysownik komiksów, grafik, fotograf oraz twórca video, jest bowiem absolwentem cieplickiego liceum plastycznego. To właśnie w „licealnym okresie”, w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych tworzył komiksy, które wydawał w formie art-zinów w ramach grupy artystycznej TYNK.

 

- Art-ziny, zawierające komiksy, rysunki, poezję, fotografię, tworzone były w epoce przed internetem, kiedy jeszcze nie było blogów. Rysownicy, komiksiarze tworzyli komiksy piórkiem, ołówkiem, tuszem, markerami, a później kserowali i powielali matryce – tłumaczy komisarz wystawy, Piotr Machłajewski z Galerii BWA w Jeleniej Górze – Rafał Otoczak działał w nurcie nazywanym „undergrandem”, kontestującym ówczesną rzeczywistość. Podejmował tematykę polityczną i społeczną, obyczajową i erotyczną. Wtedy, w połowie lat 90., podważał tabu. W jego pracach odnaleźć można sporo wątków obrazoburczych.

 

Autor wystawy przez wiele lat współpracował z magazynem komiksów „Ziniol”. Jest także twórcą komiksów dla dzieci. Aktualnie mieszka i pracuje w Niemczech. Jego ostatnią pasją są videoklipy dla zespołu, który tworzy, o wdzięcznej nazwie „Płetwonurki Szczurki”. Wystawie komiksów i rysunków w jeleniogórskim BWA towarzyszy pokaz także jego twórczości video-klipów.

 

- To przykład czystego video-artu, zabawy z obrazem, taśmą, stylizacjami. Eksperymentuje z muzyką i obrazem - zaprasza na wystawę komisarz wystawy.